Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1457
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szykują się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 28 marca 2012, 12:26
Aktualizacja: 12:28
Autor: red
Fot. red
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wałbrzychu Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia informuje, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Hasło Roku 2012 jako „Starzenie się i Zdrowie” oraz hasło Światowego Dnia Zdrowia – „Więcej Zdrowia Więcej Życia”.

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Dzięki obchodom Światowego Dnia Zdrowia społeczności z całego świata mają niepowtarzalną sposobność integracji na rzecz promowania działań prozdrowotnych. Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem.

W 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Hasło Roku jako „Starzenie się i Zdrowie”.

Cel operacyjny nr 9 Narodowego Programu Zdrowia zakłada „tworzenie warunków do zdrowia i aktywnego życia osób starszych”, a jednym z priorytetów do osiągnięcia przed 2015 rokiem jest „zmniejszenie występowania niepełnosprawności, chorób przewlekłych i przedwczesnych zgonów w populacji osób powyżej 60 roku życia i zwiększenie liczby lat wolnych od niepełnosprawności”. Efektywna realizacja powyższego celu jest zgodna z koncepcją „starzejącego się społeczeństwa” i może być realizowana jedynie poprzez stały i systematyczny postęp w zakresie profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób oraz promocji zdrowego stylu życia.

Ministerstwo Zdrowia w Polsce ogłosiło hasło Światowego Dnia Zdrowia – 7 kwietnia 2012 roku jako „Więcej Zdrowia Więcej Życia”.
Z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce Senat RP Uchwałą z dnia 1 lutego 2012 roku ustanowił Rok 2012 – Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod honorowym patronatem Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej.
Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej Nr 940/2011/UE z dnia 14 września 2011 roku, rok 2012 ogłoszony został „Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej”.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na przestrzeni 2000 – 2050 roku populacja ludzi w wieku 60 lat i więcej potroi się (z 600 milionów do 2 miliardów). Problem starzejących się społeczeństw dotyka wszystkie kraje, ale najbardziej jest widoczny w państwach słabo rozwiniętych – tam liczba ludzi starszych wzrośnie z 400 milionów w 2000 roku do 1,7 miliarda w 2050 roku. Starzenie się jest nieodłączną częścią życia. Ta zmiana demograficzna będzie miała znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Każdego miesiąca ponad milion ludzi na świecie kończy 60 rok życia. Kobiety stanowią większość wśród osób najstarszych i owdowiałych, ponieważ w każdym kraju żyją one dłużej od mężczyzn.

Rosnąca liczba osób starszych to wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Wzrasta również liczba problemów zdrowotnych ludzi starszych, którzy cierpią najczęściej na przewlekłe choroby układu krążenia (udary), nowotwory, cukrzycę, chorobę Alzheimer’a, osteoporozę, uszkodzenia wzroku i słuchu, artretyzm, choroby płuc i zaburzenia psychiczne (depresja lub demencja).

Zachowanie dobrego zdrowia w przypadku starszych ludzi jest niezwykle ważne, jeśli mają oni pozostać niezależni i być aktywnymi członkami swoich rodzin i społeczności. Bez względu na wiek, każdy ma nadzieję na spędzenie swojej „jesieni życia” w dobrym zdrowiu. Osoby starsze mówiąc o zdrowiu jako stanie umysłu, wskazują najczęściej na aspekty psychologiczne, relacje społeczne i towarzyskie, pozytywne nastawienie do życia (rzadziej poruszają stan fizyczny swojego organizmu). Osoba starsza uważana jest za zdrową, jeśli jest intelektualnie i towarzysko aktywna lub samodzielnie funkcjonuje w swoim otoczeniu – dotyczy to również osób chorych przewlekle.
Dbałość o utrzymanie zdrowia fizycznego przez całe życie od najmłodszych lat jest pierwszym krokiem na drodze do zdrowego starzenia się. Ogólna aktywność życiowa jest równie ważna jak zachowanie aktywnego umysłu.

Według Międzynarodowej Rady Pielęgniarek należy przestrzegać „nawyków zdrowego starzenia się” :
• Stosować zbilansowaną, urozmaiconą i zdrową dietę !
• Być aktywnym fizycznie !
• Nie palić i nie nadużywać alkoholu !
• Zapobiegać upadkom !
• Regularnie badać się !
• Stawiać codziennie swojemu umysłowi wyzwania !
• Utrzymywać krąg znajomych i przyjaciół !

Obchody Światowego Dnia Zdrowia są wspaniałą okazją do podjęcia inicjatyw w środowisku osób starszych, działań uwrażliwiających społeczeństwo na ich problemy, a także są okazją do podsumowania i nagłośnienia podejmowanych zagadnień z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group