Piątek, 24 marca
Imieniny: Katarzyny, Marka
Czytających: 4795
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Tablice upamietnią ofiary wojny

Czwartek, 22 grudnia 2016, 12:38
Autor: red
REGION, Walim: Tablice upamietnią ofiary wojny
Fot. UG Walim
Na Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu stanęły trzy granitowe tablice z ujawnionymi nazwiskami w pisowni oryginalnej osób tam pochowanych.

Z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża, popartej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Wojewodę Dolnośląskiego dla Kwatery Ofiar Terroru Hitlerowskiego, założona została imienna ewidencja cywilnych ofiar wojny w Walimiu. Ewidencja zawiera ujawnione 223 nazwiska pomordowanych i pochowanych robotników przymusowych – obywateli polskich, ukraińskich i rosyjskich. Wykaz ujawnionych nazwisk, czyli kserokopia maszynopisu w wersji oryginalnej, został przekazany w 1965 r do Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża przez Ministerstwo Sprawiedliwości – Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Prowadzenie ewidencji na podstawie tego wiarygodnego dokumentu umożliwi w przyszłości na dopisywanie dalszych nazwisk, ustalonych przez Polski Czerwony Krzyż lub Międzynarodowy Czerwony Krzyż na podstawie dokumentów nadsyłanych przez rodziny, które wciąż poszukują swoich krewnych.

W tej sytuacji Gmina Walim uznała za zasadne ustawienie na Kwaterze trzech granitowych tablic z ujawnionymi nazwiskami osób tam pochowanych. Tablice zostały wykonane z granitu strzegomskiego, pasującego wyglądem do obrzeży mogilnych, a środki na ten cel zabezpieczył Wojewoda Dolnośląski.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group