Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3500
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Gostków: Tajemnica wyjaśniona

Poniedziałek, 28 października 2019, 14:48
Aktualizacja: Środa, 30 października 2019, 8:02
Autor: red
REGION, Gostków: Tajemnica wyjaśniona
Fot. Fundacja Anna Gostków
Zakończyły się dwudniowe badania grobowca pastora Friedricha Augusta Fuchs zmarłego w 1857 roku.

Podczas prac porządkowych na starym cmentarzu w Gostkowie w kwietniu 2018 roku w grobowcu pastora odnaleziono osiem czaszek. Pani Urszula Sagan mieszkanka Gostkowa, bezpośrednio po dokonanym odkryciu opowiedziała, iż pamięta że jako 9-letnia dziewczyna widziała przywiezione na wozie konnym ciała rodziny nauczyciela z Nowych Bogaczowic, które bez trumien wrzucono do grobowca. Rodzina miała popełnić rozszerzone samobójstwo zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej. Potwierdzeniem słów Pani Urszuli był list od Pani Heinrich z Niemiec, w którym kobieta mieszkająca niegdyś na tych ziemiach, opisała losy pięcioosobowej rodziny nauczyciela Gläsnera z Nowych Bogaczowic, która to rodzina w obawie przed nadciągającą armią czerwoną popełniła samobójstwo. Z listu wynika, iż to najstarsza córka nauczyciela zastrzeliła swoich bliskich i siebie, a ich ciała miano złożyć w grobowcu.

O wynikach badań opowiedział dr Jacek Szczurowski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (...) po podjęciu czaszek i analizie okazało się, że siedem z nich nosi ślady po strzale z broni małokalibrowej, większość strzałów były to strzały wykonane od skroni, jeden wykonany od czoła i skroni. W grobowcu złożone zostały ciała dwóch mężczyzn i sześciu kobiet. Jeden z mężczyzn, najstarszy ze wszystkich pochowanych to pastor, dla którego grobowiec został zbudowany, natomiast drugi mężczyzna to najmłodszy ze wszystkich pochowanych, chłopiec w wieku od 3 do 5 lat. Wśród kobiet jedna to także było małe dziecko, dziewczynka nie starsza niż 7 lat, natomiast dwie kolejne to młode kobiety, które nie miały więcej niż 25-28 lat i dwie kobiety nieco starsze. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły po części hipotezę podstawową opartą na relacji świadków. Układ szkieletów świadczy o tym, iż ciała siedmiu osób zostały złożone w grobowcu bez szczególnej atencji, zostały poukładane jedne na drugich.

Odkryta historia jest potwierdzeniem tego iż na wojnie nie ma wygranych, a najwyższą cenę płacą niewinni ludzie, kobiety i malutkie dzieci. To właśnie dzisiaj udało się potwierdzić stawiane hipotezy i ustne relacje dotyczące czaszek odnalezionych w grobowcu pastora. Faktem jest że spoczywa tu osiem osób, z czego siedem złożono w grobowcu już po zakończenie II Wojny Światowej a ich śmierć była tragicznym jej finałem.

Badania zorganizowane zostały przez Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych z Wrocławia, wydawcę miesięcznika Odkrywca i Archeologia Żywa pod kierownictwem Łukasz Orzeł Orlicki. W pracach wzięli udział archeologowie i antropologowie z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz członkowie i przedstawiciele Fundacji Anna w Gostkowie.

Nadzór archeologiczny dr Paweł Konczewski, mgr Radek Biel, nadzór antropologiczny mgr Kasia Martewicz.

Źródło: Fundacja Anna Gostków

Twoja reakcja na artykuł?

2
11%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
7
39%
Smuci
1
6%
Złości
7
39%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group