Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2468
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tajemnicza historia wałbrzyskiego górnictwa

Wtorek, 8 sierpnia 2017, 6:42
Aktualizacja: 11:06
Autor: red
Wałbrzych: Tajemnicza historia wałbrzyskiego górnictwa
Fot. Stara Kopalnia Wałbrzych
Wczoraj na terenie Starej Kopalni oraz naszego miasta zamontowano rzeźby górników, które zostały wykonane w naszym Centrum Ceramiki Unikatowej.

Powstałe rzeźby to miniaturowe postury górników z atrybutami, które nierzadko ściśle wiążą się z wybranym miejscem. Wybrano lokalizacje historycznie ważne, dziś będące atrakcjami turystycznymi, najważniejszymi instytucjami w mieście, które warto znać i odwiedzić.

Na dobry początek przedstawiam Państwu dwie historie i dwa miejsca:

Na zdjęciu: GÓRNICY DOŁOWI - lokalizacja: Stara Kopalnia

Dzisiejsza Stara Kopalnia funkcjonowała od XVIII w. jako kopalnia Fuchs, po wojnie przez najdłuższy okres czasu jako kopalnia Thorez, zaś w momencie zamknięcia w roku 1996 nosiła imię Julia. W czasach największego wydobycia po II wojnie światowej w całym sektorze górniczym w Wałbrzychu pracowało nawet 30 000 osób, w tym kilka tysięcy pod ziemią, bezpośrednio przy
wydobyciu węgla. Figurka na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia stanowi bezpośrednie nawiązanie do górnika dołowego, pracującego na przodku, czyli na końcu wyrobiska, skąd pozyskiwano węgiel. Dwóch górników stawia obudowę górniczą, która zabezpieczała korytarz oraz miejsce wydobycia.

Na zdjęciu: GÓRNICY DYSPOZYTORZY - lokalizacja: Ratusz

Tak jak Prezydent miastem - tak dyspozytor zarządzał ruchem na kopalni. Dyspozytornia była sercem kopalni - centrum dowodzenia dla ruchu pod ziemią, centrum informacji na temat sprzętu, wentylacji i ewentualnej obecności zagrożenia gazowego w kopalni - było to miejsce, w którym gromadzono wszelkie potrzebne do prowadzenia pracy podziemnej dane, część z nich była sczytywana z przyrządów. Dyspozytor wiedział ilu pracowników, w jakich obszarach się znajduje, miał z nimi łączność i w przypadku zagrożeń natychmiast reagował, informując odpowiednie służby.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group