Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 3644
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: TARGIRA 2013 raz jeszcze

Wtorek, 18 czerwca 2013, 6:25
Aktualizacja: 9:29
Autor: UM Świebodzice
Świebodzice: TARGIRA 2013 raz jeszcze
Fot. Robert Bajek
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej fotorelacji z odbywającego się w dniach 14–16 czerwca w Świebodzicach IV Festiwalu Sztuki i Rzemiosła TARGIRA.

-Sukces frekwencyjny i artystyczny - tak podsumowuje IV edycję Festiwalu Sztuki i Rzemiosła TARGIRA 2013 jego pomysłodawca i organizator Janusz Kujat.

Podczas trzech dni festiwalowych (14-16 czerwca) swoje unikatowe wyroby prezentowali twórcy i artyści z całej Polski. Wśród nich można było zobaczyć niezwykłą kolekcję biżuterii z bursztynem autorstwa Złotnika Roku 2012 - pani Iwony Lis-Filipczyk. Niepowtarzalne jedwabne szale zaprezentowała dobrze znana z poprzedniej edycji pani Agnieszka Arciszewska. Fantazyjna biżuteria i dodatki autorstwa pani Estery Grabarczyk, także stałej bywalczyni TARGIRY, mają od lat swoich wielbicieli. Były także piękne witraże, malarstwo, rzeźba, tkaniny, odzież a także niepowtarzalne szklane rzeźby z galerii Borowskich.

Objawienie Festiwalu

Pojawiło się także sporo debiutantów a szczególnie miły jest fakt, że aż dwie nagrody za swoje wyroby zgarnęła po raz pierwszy uczestnicząca w festiwalu a do tego świebodziczanka, pani Wiesława Kluk. Pani Wiesia, która jest radną miejską, od ponad roku pasjonuje się sutaszem - techniką wyrabiania biżuterii skomponowanej w misterne wzory z kamyków i wstążek. Okazuje się, że w technice osiągnęła prawdziwe mistrzostwo, otrzymała bowiem podczas Festiwalu Srebrny Medal w konkursie Art. Nobilium oraz Grand Prix Festiwalu - czyli uznanie publiczności. Odwiedzający oraz Komisja Konkursowa docenili misterny naszyjnik wykonany przez panią Wiesławę. Serdecznie gratujemy!

Od posiania do utkania

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbyło się w piątek 14 czerwca o godz. 12.30. Wzięli w nim udział: gospodarz wydarzenia dr Janusz Kujat, Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, Anna Nowak, dyrektor biura Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Jerzego Tutaja, Elżbieta Krzan, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach, oraz wielu zaproszonych gości. Dla wszystkich zaśpiewały i zatańczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4.Wystawcy podkreślali, że czują się w Świebodzicach wyjątkowo dobrze.

- Wracam tu z przyjemnością, na Festiwalu panuje niemalże rodzina atmosfera, wszyscy traktują nas niezwykle gościnnie, życzliwie - mówił Franciszek Wiegand, który ze swoimi niepowtarzalnymi zegarami astronomicznymi pojawia się na Targirze od samego początku.

Wielkim powodzeniem wśród publiczności, zwłaszcza tej młodszej, cieszyły się warsztaty w ramach Plenerowej Akademii Sztuki. Można było np. poznać technikę wyrabiania lnu - od ziarenka do gotowej tkaniny. Dzieci mogły także samodzielnie zrobić gliniany dzbanuszek czy spróbować swoich sił w metaloplastyce.

Sponsorami Akademii byli: SM w Świebodzicach oraz Miejski Dom Kultury.

* * *

Konkurs Art. Nobilium
Komisja w składzie: dr Janusz Kujat, profesor Michał Sachanbiński i Iwona Lis-Filipczyk przyznali w tym roku Srebrne i Brązowe Medale oraz wyróżnienie.

Brązowy Medal:
Katarzyna Pieczka -witraż

Srebrne Medale:
Wiesława Kluk - naszyjnik sutasz "Daria"
Michał Rozmus - kolia szklana "Industrial"
Paweł Kaczmarek - kuta ławeczka
Estera Grabarczyk - naszyjnik z miedzi i sznurka

Wyróżnienie
Krzysztof Pieczka - witraż

GRAND PRIX TARGIRY
Wiesława Kluk, naszyjnik "Daria"

Patronaty honorowe:

dr Jerzy Tutaj
Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa
Prezes Jerzy Bartnik
Związek Rzemiosła Polskiego
Lidia Geringer de Oedenberg
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Izabela Katarzyna Mrzygłocka
Poseł na Sejm RP
Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group