Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 1585
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Te wybory zmieniły historię Polski

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 czerwca 2019, 8:35
Aktualizacja: 8:45
Autor: JAZ
Fot. użyczone
Większość z nas doskonale pamięta dzień wyborów 4 czerwca 1989 roku. Nie były one może w pełni demokratyczne, ale pozwoliły poczuć namiastkę systemu, o którym Polacy marzyli.

Z okazji rocznicy 30-lecia, w Urzędzie Miasta odbyło się specjalne spotkanie świadków tamtych wydarzeń z młodzieżą, dla której było to cenne doświadczenie. W trakcie spotkania trwała dyskusja na temat ważności Okrągłego Stołu czy samych wyborów. Dla jednych było to osiągnięcie na skalę światową, dla innych nie miało to dużego znaczenia, ale wiele z tych wątpliwości rozwiali goście, którzy z dużym sentymentem opowiadali o swoich doświadczeniach.
- Właśnie wtedy rozpoczął się proces, który zapoczątkował zmiany, które miały trwać w dłuższej perspektywie porozumienia. Sam Wojciech Jaruzelski, prezydentem miał być dłużej, miał dawać gwarancję stabilizacji procesu transformacji - mówi Waldemar Sęczyk, dyrektor III LO w Wałbrzychu, historyk.

To był czas, w którym działo się tak dużo, a zmiany były tak istotne, że żyjący tamtymi wydarzeniami ludzie żywo reagują wracając do swoich wspomnień. Pierwsze wybory, tworzenie ulotek, plakatów. To dla nich była namiastka wolności. W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
- Okres poprzedzający nowe wybory dla wielu z nas, młodych ludzi był beznadziejny. Wtedy myślałem, że wyjechałem na zawsze, ale decyzja o powrocie powstała właśnie w wyniku wyborów z 4 czerwca. Młody lekarz wyjechał nie widząc przyszłości i młody lekarz wrócił uważając, że wraca do innej Polski – opowiadał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Były to wydarzenia, które ostatecznie doprowadziły do zmian ustrojowych, które znowu pociągnęły za sobą zmiany historyczne. Polska zbliżyła się do państw zachodnich. Rozpoczął się proces, którego efekty widoczne są w dniu dzisiejszym.

Druga część uroczystości odbędzie się dziś godzinie 12.00 na Placu Magistrackim.

Twoja reakcja na artykuł?

5
45%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
5
45%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~v7 4-06-2019 10:57
Tak to był piękny okres, sprzedaż wszystkiego za bezcen, zniszczenie polskiego przemysłu w wszystkich możliwych branżach, plan Sachsa to cudo nad cudami. Europa nie widziała nic POdobnego, wystarczy wspomnieć przemysł tytoniowy i spirytusowy na którym kraj stracił ponad 50bln, piękne czasy, bezrobocie, samobójstwa, emigracja. W nowych czasach ci sami ludzie, chcieli jeszcze wprowadzić podatek katastralny, sprzedać lasy, LOT, zniszczyć KGHM, sprzedać Petrochemię Płock. Każdy to zna, a mimo wszystko ludzie zapominają kto był ojcem tych cudownych reform i dalej głosują na różnych Lewandowskich, to tak jakby złodziej kogoś okradł, a okradziony mówił, że to krystaliczny człowiek 😂
~Prawda 4-06-2019 18:33
do: ~v7 (10:57)
Kolego a nie zapomniałeś o AWS gdzie twój bóg Kaczyński razem ze swoim dobrym kolegą Tuskiem doprowadzili do zniszczenia przemysłu i regionie Wałbrzyskiego i twożąc największą po Gierku dziurę budrzetową. Teraz Pis idzie na rekord nawet Gierka pobiją w zadłużaniu państwa.
~v7 5-06-2019 11:54
do: ~Prawda (18:33)
Nie pamiętam żeby Kaczor kopalnie zamykał, był w Ruchu Odbudowy Polski i PC, jeśli już AWS to ta partia miała koalicję z UW z Lewandowskim i Balcerowiczem na czele. To ci panowie są odpowiedzialni za roztrwonienie majątku narodowego, reszta to bajki dla lemingów, wiem że autorytet to Frasyniuk i POdobne wydmuszki, tylko dziwnym trafem dobrze to ujął Lepper, skąd taki gołodupiec ma flotę tirów, tak wiem Kaczor miał dwie wieże budować, różnica polega na tym, że Kaczor chciał brać kredyt, a poprzednik kasa POd stołem znalazł
~olo 4-06-2019 12:13
30 lat po obaleniu komuny Obaleni komuniści Cimoszewicz , Miller , Belka Liberacki I to członkowie biura KC PZPR wybrani do europarlamentu z list PO Aleśmy obalili komunę
~sceptyk 5-06-2019 7:56
do: ~olo (12:13)
Oczywiście komuch kaczyński miał w tym konkretny udział, dlaczego ten fakt przemilczasz Olo?
~RP 4-06-2019 15:24
~v7 mam pytanie do Pana/i gdzie byłeś dnia 4.06.89r
~Husky 37 4-06-2019 19:33
Straszne dziury w tej historii a gdzie żądy Pis-u i Aws-u oni pięknie sprzedawali Polskę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group