Niedziela, 1 listopada
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 2145
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Teatr chce rozmawiać

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 26 stycznia 2010, 14:36
Aktualizacja: 18:40
Autor: szela
Fot. szela
Nowe inicjatywy Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Scenę w swoje władanie wezmą aktorzy, ale staną po drugiej stronie barykady, a wszystko, co chciałoby się powiedzieć o teatrze, ale nie było dotąd okazji, będzie można przekazać na otwartych, teatralnych debatach.

Trudnego zadania wyreżyserowania przedstawień podjęli się znani, wałbrzyscy aktorzy Irena Wójcik i Dariusz Skowroński, a także jeden młodszy członek zespołu, Jacek Krautforst. Pierwsze efekty tych zadań będzie można poznać już 13 lutego.

Irena Wójcik postanowiła zmierzyć się z trudną materią klasycznego tekstu Bocaccia „Dekameron”. Pomógł Sebastian Majewski, który przetransponował średniowieczną opowieść na scenę.
- Od jakiegoś czasu myślę o reżyserii, chętnie skorzystam z tej szansy, jaką daje wałbrzyski teatr. To dziwne uczucie stanąć z drugiej strony rampy i przekazywać swoją wizję spektaklu tak, jak do tej pory przekazywano mnie – tłumaczy Irena Wójcik.
„Dekameron” zostanie pokazany na dużej scenie jako pierwszy o godzinie 18.

Natomiast Dariusz Skowroński wraca do „Pętli” według Marka Hłaski. Wraca, bo wiele lat temu zrealizował to przedstawienie razem z Wiesławem Cichym. Teraz przygotowuje je samodzielnie, a do roli szamoczącego się z chorobą alkoholową Kuby wybrał dwudziestoparoletniego Rafała Kosowskiego. Krystynę zagra Agnieszka Kwietniewska. Premiera „Pętli” o godzinie 20 na scenie kameralnej.

Kolejna aktorska inicjatywa to recital piosenek Marka Grechuty. Opracowane na nowo poetyckie utwory znakomitego piosenkarza wykona Jacek Krautforst, a premiera jest planowana na 20 lutego o godzinie 20.

Dyrekcja teatru konsekwentnie realizuje podjęte z początkiem sezonu hasło „znamy, znamy”, a o opinię wałbrzyszan na temat proponowanych przedstawień będzie pytać podczas cyklu debat.
- Chcemy zachęcić wszystkich zainteresowanych do rozmowy o teatrze, nie tylko o przedstawieniach, ale przede wszystkim o problemach, które są dla ludzi ważne – mówi dyrektorka teatru Danuta Marosz.
Pierwsza debata, której tematem wiodącym będzie niedawna premiera „Niech żyje wojna”, już 8 lutego o 19.30 na scenie kameralnej. Kolejne spotkania zawsze w drugi poniedziałek miesiąca o tej samej porze i w tym samym miejscu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group