Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4549
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Teatralne plany

Piątek, 10 września 2021, 7:23
Autor: red
Wałbrzych: Teatralne plany
Fot. organizatorzy
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu zainaugurował 58. sezon artystyczny, zatytułowany NIESZCZĘŚLIWY KRAJ, KTÓRY POTRZEBUJE BOHATERÓW. Wraz z nowym sezonem prezentuje odświeżony logotyp.

W tym sezonie Teatr chce spojrzeć poza siebie i zastanowić się nad mitami, które stanowią podwaliny naszej chwiejącej się co rusz normalności. Sezon 2021/2022 poświęci w całości bohaterstwu - osobom, czynom, wyobrażeniom, a 11 premier, które zamierza zrealizować – mamy nadzieję – zbliży nas do sensu bohaterstwa.

Sytuacja pandemii dotknęła równie mocno Teatr, jak i inne instytucje kultury. Teatr wierzy, że nadszedł czas by przyjrzeć się temu, co w nas i w świecie przetrwało, a co uległo zmianom. Jest gotowy na zderzenie się z tymi wnioskami, proponując spektakle, które zweryfikują utarte przyzwyczajenia teatralne, historyczne oraz społeczne. W 58. Sezonie artystycznym powróci do spektakli, których życie nagle ukróciła pandemia: „WESELA” i „TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ”. Skupi się na tematach polskiego bohaterstwa w nowych premierach: „TARGOWICA”, „KULA, KTÓRA MNIE TRAFI NIECH BĘDZIE MĄDRA” (o Gabrielu Narutowiczu), „TRZECI SUPERSTAR”, „DAISY – musical”. Spektaklami „JEZUS” i „ANTYGONA” spojrzy świeżym i krytycznym okiem na postaci i zjawiska stanowiące fundamenty naszej cywilizacji. Będzie szukać nowych narracji bohaterskich w bardzo bliskiej nam rzeczywistości (premiera „ŚLĄSK / na zachód od Polski”) i popkulturze („NIEWOLNICA ISAURA”), a także w sobie samych (spektakl „SZANIAWSKI” – o najnowszej historii wałbrzyskiego teatru). Nie zrobią tego sami – do artystycznych poszukiwań zaprasza reżyserki i reżyserów, artystów uznanych i debiutujących: Wojtka Klemma, Karolinę Szczypek, Pawła Świątka, Anetę Groszyńską, Olgę Ciężkowską i Jana Kantego Zienko, Jakuba Čermáka, Martynę Majewską, Konrada Imielę, Seba Majewskiego, Michała Telegę.

Teatr uważa także, że nie ma prawdziwego bohaterstwa bez pracy u podstaw, dlatego planuje kontynuować projekty włączające i edukacyjne: SZANIAWSKI.FM, LEKCJE BOHATERSTWA w szkołach i grupach teatralnych, BOHATERKI I BOHATEROWIE WAŁBRZYCHA - spotkania z tymi, których pominięto w narracjach.

W tym sezonie Teatr jeszcze bardziej chce wyjść do mieszkańców i jeszcze we wrześniu zagra spektakle nie tylko w siedzibie przy placu Teatralnym, ale także w nowych, bliższych lub dalszych przestrzeniach:

Spektakl KUMULACJA, który w tamtym sezonie można było zobaczyć w budynku PWSZ, we wrześniu pojawi się w murach I LO, ANCORA TU gościnnie przeniesie się do Kina Zdrowie w Sokołowsku, a pierwsza premiera sezonu, TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ, odbędzie się na Dworcu Kolejowym Wałbrzych Szczawienko.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Teatru: www.teatr.walbrzych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group