Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 3028
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Testują napędy

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 24 lipca 2020, 6:42
Aktualizacja: Sobota, 25 lipca 2020, 8:57
Autor: red
Fot. użyczone
Fabryka Toyoty uruchomiła w Wałbrzychu Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych.

Podstawowym zadaniem nowego Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych jest wykonywanie testów wytrzymałościowych i zmęczeniowych oraz hałasu i wibracji poszczególnych komponentów wykorzystywanych w elektrycznych przekładniach hybrydowych. Główny element ośrodka badań, w który Toyota zainwestowała 19 milionów złotych, stanowi tester wytrzymałościowy. W nowym dziale pracuje kilkanaście osób w systemie zmianowym.
- Powstanie Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych świadczy o naszej ważnej roli w rozwoju elektromobilnego przemysłu motoryzacyjnego” – podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes fabryki Toyoty w Polsce. – To dowód na zaufanie, jakim władze koncernu darzą naszą fabrykę, która dzięki powstałemu ośrodkowi badań oraz sześciu realizowanym obecnie projektom związanym z tą technologią staje się europejskim centrum napędów hybrydowych Toyoty – dodaje Dariusz Mikołajczak.

- Dzięki organizacji działu testów oraz specjalnej interdyscyplinarnej grupie pracowników zajmujących się kwestiami lokalizacji komponentów będziemy mogli znacznie szybciej nawiązać współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami, które mogą stać się naszymi dostawcami i jednocześnie częścią hybrydowej rewolucji Toyoty – podkreśla Zdzisław Konior, Assistant General Manager polskich fabryk Toyoty. – Z efektów funkcjonowania nowego ośrodka badań będziemy mogli korzystać nie tylko my, ale także europejskie centrum badawcze w Brukseli, które nadzoruje naszą pracę oraz inne jednostki Toyoty na świecie.

Powstanie Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych związane jest z rozwijaną w polskich zakładach Toyoty produkcją niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych. Do końca 2022 roku w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture), które razem z przekładniami elektrycznymi tworzą hybrydowy zespół napędowy. Trzeci z tych projektów – produkcja silników TNGA 1,5 l – ruszyła w jelczańskiej fabryce w czerwcu. W związku z realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland do 2022 roku wzrośnie do blisko 5,5 miliardów złotych, a zatrudnienie do ponad 3000 osób.

Niskoemisyjna technologia hybrydowa Toyoty

Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł mocy – benzynowego i elektrycznego. W czasie hamowania energia kinetyczna samochodu hybrydowego jest odzyskiwana i zamieniana na energię elektryczną, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa. Toyota uważa technologię hybrydową za ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Technologia ta zapewnia klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem. Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe e-CVT i współpracujące z nimi hybrydowe silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
1
17%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jan 24-07-2020 8:54
Polacy jako monterzy są tani i dobrzy , testy może i robią ale nie ma takiego typowego urządzenia np jak silnik ,przekładnia itp by było słychać w świecie jak np wódka wyborowa ,żytnia , wędliny krakus , lub ,, zdrowa żywność ,, z polskich pól , w przemyśle jest echo ?
~LOL 24-07-2020 14:47
do: ~Jan (8:54)
Trafny komentarz. Klucz do obecnej sytuacji leży w latach 90-tych, kiedy zaczęła się orka polskiej gospodarki, trwająca - w mniejszym stopniu - do dzisiaj, np. sprzedaż Solarisa. Obecnie najbardziej innowacyjną polską branżą są przemówienia Morawieckiego oraz programy rozdawnictwa (korupcji) społecznego typu 500+, 13 emerytura czy 500Urlop. Winą jest brak edukacji, bo po 30 latach tzw. kapitalizmu ludzie wciąż nie rozumieją, że dobrobyt bierze się z pracy, której produkty sprzedaje się innym, a nie z montażu części zaprojektowanych i wykonanych przez kogoś z zagranicy. Nieznacznie zwiększa się odsetek przedsiębiorczych osób, które eksportują swoje produkty za granicę, ale przy takim tempie dobrobytu nie będzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group