Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 2945
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: To był Festiwal!

Poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 17:58
Aktualizacja: Wtorek, 13 sierpnia 2019, 7:47
Autor: red
Wałbrzych: To był Festiwal!
Fot. organizatorzy
Tak widowiskowej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu jeszcze nie było!

To już oficjalne – w tegorocznej odsłonie Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic udział wzięła rekordowa liczba ponad 15 000 tur ystów. Organizatorzy imprezy – Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” przygotowali dla gości Festiwalu mnóstwo atrakcji. Największy kompleks sal zamku stał się przestrzenią dla niezwykłych machin Leonarda da Vinci. Turyści mogli zobaczyć i wypróbować eksponaty zaprojektowane przez renesansowego mistrza. Dziedziniec honorowy na dwa dni zamienił się w prawdziwe pole bitwy, na którym odbyło się kilkanaście starć najróżniejszych formacji wojskowych. Odwiedzający zamek mogli zobaczyć m.in. walkę Rzymian, Wikingów, rycerzy, Słowian i sprawdzić, kto zwyciężył. Takiej „Bitwy Epok” nie było dotąd nigdzie.

Turyści spragnieni mocniejszych wrażeń mogli wziąć udział w zwiedzaniu wystawy „Zbrodnia i Medycyna”, na której zaprezentowane zostały kryminalne eksponaty z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dzięki niezwykłym, mrożącym krew w żyłach opowieściom osób oprowadzających po wystawie było to niezwykle emocjonujące przeżycie, dostępne jedynie dla osób dorosłych.

Goście Festiwalu udali się również w wirtualną podróż najsłynniejszym polskim transatlantykiem m/s „Piłsudski”. Dzięki współpracy z Fundacją „Koncept Kultura” oraz technologii VR widzowie odbyli niezapomniany rejs po Atlantyku, zanurzając się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski.
VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic był także okazją do obejrzenia imponującej kolekcji morskich lamp naftowych i aparatów oświetleniowych. Właściciel kolekcji Janusz Chmielniak okrasił wystawę swoimi niezwykłymi opowieściami.

Specjalnie z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali dwie strefy atrakcji – w Zamku Księcia Henryka nauczano rycerskiego rzemiosła, zaś w salach „Zapisane w Gwiazdach” odbywały się zajęcia artystyczne, a animatorzy z „Karkonoskich Tajemnic” prowadzili warsztaty kreatywne. Na rodziny z dziećmi czekała również niezwykła przygoda na książańskich tarasach, gdzie przez cały czas odbywała się gra terenowa przygotowana przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska.

Miłośnicy historii, zagadek i tajemnic mogli uczestniczyć w 14 emocjonujących wykładach. Przed dwa dni słuchaliśmy m.in. o podróżach księżnej Daisy, tajnikach medycyny sądowej, poszukiwaliśmy Bursztynowej Komnaty  i zastanawialiśmy się, co łączy szczęki wieloryba i antyczną świątynię. Prelekcje w Sali Krzywej były prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Nie zabrakło również atrakcji wieczornych. Po raz pierwszy w historii pierwszego dnia Festiwalu odbyła się biesiada Uczta Bolka, podczas której goście mogli spróbować rycerskiego jadła w średniowiecznej scenerii, a do tego odkryć zamkowe tajemnice podczas zwiedzania średniowieczną trasą. Po zmroku najodważniejsi turyści wyruszyli na specjalną edycję Nocnego Zwiedzania i zobaczyli prawdziwą plejadę zamkowych duchów i zjaw, również z epoki renesansu.

Bez wątpienia hitem festiwalu okazali się przewodnicy książańscy, którzy w strojach z epoki, oprowadzali turystów przez najpiękniejsze zamkowe sale oraz renesansowe pomieszczenia dotknięte drugowojenną przebudową.

Już dzisiaj zapraszamy Państwa na VIII odsłonę wydarzenia Dolnośląski Festiwal Tajemnic, która odbędzie się 8 i 9 sierpnia 2020 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group