Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3738
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tonpress w Wałbrzychu

Niedziela, 2 lutego 2014, 6:30
Aktualizacja: 7:32
Autor: red
Wałbrzych: Tonpress w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Galeria Książki Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu (Rynek 9, II piętro) zaprasza na wystawę poświęconą wydawnictwu płytowemu Tonpress.

Wystawa pokazuje obszerny wybór płyt tej wytwórni, pochodzących z jej najlepszego okresu, czyli z końca lat 70. i z całej dekady lat 80.

Tonpress był wówczas jedyną polską wytwórnią, która starała się przybliżać krajowemu słuchaczowi zachodnią muzykę rozrywkową - i to z jak najmniejszym opóźnieniem. Firma powstała w 1975 roku jako muzyczna ekspozytura Krajowej Agencji Wydawniczej (KAW), która z kolei stanowiła część potężnego koncernu państwowego RSW Prasa - Książka - Ruch. Przez pierwsze pięć lat Tonpress koncentrował się na wydawaniu singli i pocztówek dźwiękowych. To wtedy ukazały się po raz pierwszy na naszym rynku płyty takich wykonawców jak: The Beatles, ABBA, The Rolling Stones, Queen, Pink Floyd, Jethro Tull i inne. Niektóre z nich opakowane były w atrakcyjne, posiadające wartość artystyczną okładki, projektowane przez wybitnych polskich artystów plastyków, np. Waldemara Świerzego, Edwarda Lutczyna. W 1980 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło wydawanie płyt długogrających, a pierwszym longplayem był debiutancki album popularnego wówczas kwartetu wokalnego Vox. Jako atrakcyjne dopełnienie produkcji płyt gramofonowych, Tonpress wydawał także plakaty o tematyce muzycznej - kilka z nich można zobaczyć na wystawie.

Złoty okres działalności Tonpressu to lata 80., czyli prawdziwy szturm polskich zespołów rockowych, począwszy od tych, które reprezentowały nurt muzyki młodej generacji, poprzez kapele punkowe (z Brygadą Kryzys na czele), zespoły nowej fali rocka, a skończywszy na grupach grających hard rocka i heavy metal.

Prawdziwą atrakcją wystawy są szczegółowe informacje o wyposażeniu studia nagraniowego, które u progu lat 80. Tonpress otworzył w warszawskiej dzielnicy Wawrzyszew. Dokonano tam wielu historycznych z dzisiejszego punktu widzenia nagrań na znakomitym, jak się okazuje, sprzęcie.

Wystawę można oglądać do 7 marca 2014 roku, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group