Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5679
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tony śmieci w wałbrzyskich rzekach

Czwartek, 17 marca 2022, 9:59
Aktualizacja: 10:01
Autor: red
Wałbrzych: Tony śmieci w wałbrzyskich rzekach
Fot. organizatorzy
Pracownicy wrocławskich Wód Polskich nie ustają w porządkowaniu koryt rzek, potoków i innych mniejszych cieków na obszarze Polski południowo–zachodniej w ramach szerokiej kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik". Tym razem grupa profesjonalistów z Zarządu Zlewni w Legnicy, na co dzień pracująca na terenach zbiorników Mietków i Słup, zaangażowała się w działania porządkowe koryt potoku Szczawnik i rzeki Pełcznicy w Wałbrzychu.

Pracownicy do akcji ruszyli wspólnie z prezesem Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych. Niestety podczas jednodniowych działań zebrali aż ponad tonę śmieci z terenu wąwozu rzeki Pełcznicy i ścieżki Hochbergów oraz z koryta potoku Szczawnik na terenie miasta Wałbrzych.

Na ścieżce przy korycie Pełcznicy zebrano ponad 700 kg śmieci – w tym 7 opon, drzwi od lodówki, koszyk sklepowy, skrzynkę po napojach oraz niezliczoną ilość plastikowych i szklanych butelek, zalegających w zatorach z gałęzi. W mieście Wałbrzych w Szczawniku, tuż obok alei Podwale, w korycie potoku były natomiast metalowe barierki, znak drogowy, rowerek dziecięcy oraz wózek spacerowy. Wszystko o łącznej wadze przekraczającej ponad ćwierć tony. Największym wyzwaniem było jednak usuwanie wersalki z potoku przy ul. Komuny Paryskiej, co finalnie zakończyło się sukcesem.

Ścieżka Hochbergów jest usytuowana w niezwykle cennym przyrodniczo i kulturowo obszarze Rezerwatu Przyrody „Przełomy pod Książem” i wydzielonym w jego granicach Obszarze Natura 2000 "Przełomy Pełcznicy pod Książem". Przepływa przez nią rzeka Pełcznica, administrowana przez Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy. Na tym terenie realizowany jest między innymi międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy pod tytułem „Wzorcowa, zintegrowana koncepcja rozwoju zabytkowego krajobrazu kulturowego na Dolnym Śląsku na przykładzie zespołu ogrodowo-krajobrazowego w Książu”, który ma na celu opracowanie koncepcji kształtowania otoczenia rzeki, uwzględniającą kryteria estetyczne i ekologiczne. Szerzej o tej idei można przeczytać tutaj: https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1304-wzorcowa-koncepcja-ochrony-i-zarzadzania-krajobrazem-kulturowym-na-przykladzie-wawozu-pelcznicy-pod-ksiazem

Uczestnicy akcji podkreślali, że mimo olbrzymiej ilości różnorodnych śmieci, zalęgających w korytach, widoczny jest trend zmniejszania celowego wrzucania odpadów do rzek. Przyczynkiem do tego może być trwająca niezmiennie od 2 lat kampania Wód Polskich pod hasłem "Wody to nie śmietnik", która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. Przypominamy, że - rzekibezsmieci@wody.gov.pl - to adres Wód Polskich, pod który można przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą lub odpady w rzece. Problemy można sygnalizować również w jednostkach terenowych Wód Polskich we Wrocławiu, do których lista kontaktowa jest dostępna tutaj: https://wroclaw.wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalny-zarzad

Twoja reakcja na artykuł?

4
13%
Cieszy
3
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
7%
Smuci
3
10%
Złości
18
60%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group