Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 3470
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Toyota nagrodzona za wsparcie szkół zawodowych

Niedziela, 22 lutego 2015, 15:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 lutego 2015, 7:07
Autor: red
Wałbrzych: Toyota nagrodzona za wsparcie szkół zawodowych
Fot. TMMP
Fabryka Toyoty w Wałbrzychu została wyróżniona przez Ministerstwo Gospodarki za bardzo dobrą współpracę ze szkołami i wsparcie szkolnictwa zawodowego.

Nagrody Ministerstwa Gospodarki zostały przyznane kilku przedsiębiorcom działającymi przy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park podczas konferencji „Mądrzej, czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki” - spotkania inaugurującego powołanie klastra edukacyjnego Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Invest in EDU. To pierwszy tego typu projektu w Polsce powołany przez 46 podmiotów: przedsiębiorców, przedstawicieli szkół oraz samorządó, którego rolą zwiększenie dostępności staży i praktyk oraz promocja szkolnictwa zawodowego. Nagrodę z rąk Wiceminister Gospodarki - Ilony Antoniszyn-Klik odebrał Wiceprezes fabryki Toyoty ds. Korporacyjnych Dariusz Mikołajczak.

- Podstawą dobrej współpracy jej wartość dodana dla obu stron - uczniowie powinni dzięki odpowiednio przygotowanemu przez szkołę i fabrykę programowi pozyskiwać podczas praktyk konkretne umiejętności. Zaś fabryka powinna dać uczniowi możliwość wykorzystania dotychczas zdobytej wiedzy i wniesienia konkretnego wkładu do działań zespołu, którego jest członkiem - stwierdził Dariusz Mikołajczak. - Tak się dzieje w przypadku naszej współpracy z Zespołem Szkół nr 5 w Wałbrzychu.

Jak podkreśla Minister Gospodarki Janusz Piechociński w swym liście gratulacyjnym wystosowanym do fabryki Toyoty, wyróżnienie ministerstwa to wyraz uznania „za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego, efektywną współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi oaz wsparcie rzeczowe i finansowe zarówno szkół jak i uczniów."

Przykładem takiej współpracy jest długoletnie wsparcie Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu przy ul. Ogrodowej obejmujące takie kierunki nauczania jak: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych. Początki tej współpracy wiążą się z powołaniem fabryki Toyoty w Wałbrzychu w 1999 roku, kiedy to koncern Toyota przekazał szkole obrabiarkę – maszynę sterowaną numerycznie. Przez szereg lat fabryka Toyoty darowała szkole kilkadziesiąt swoich produktów - silników i skrzyń biegów jako pomocy dydaktyczne dla kierunku mechanika oraz mechatronika. W 2009 roku warsztaty szkoły zasiliła Toyota Avensis, służąca uczniom jako samochód do nauki wymiany części i napraw. Uczniowie „mechanika” co roku dobywają praktyki szkolne w Toyocie.

Jak zaznacza Piotr Krzywda - dyrektor Szkoły:
- Przedstawiciele firmy wiedzą jak ważne jest, by zajęcia dydaktyczne odbywały się w oparciu o dobry, profesjonalny sprzęt. Wyposażone pracownie to gwarancja przygotowania dobrego, profesjonalnie wykształconego absolwenta, przyszłego pracownika – dodaje dyrektor wałbrzyskiego mechanika.

Współpraca między firmą a szkołą została w bieżącym roku zgłoszona również do nagrody Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach tzw. "ROKU ZAWODOWCÓW".

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group