Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4107
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Bogusżów-Gorce: Trele Morele – sukces w pociągu do teatru

Sobota, 24 maja 2014, 11:46
Aktualizacja: 11:47
Autor: red
REGION, Bogusżów-Gorce: Trele Morele – sukces w pociągu do teatru
Fot. użyczone
W dniach 14–17 maja w Jeleniej Górze odbył się polsko–czeski festiwal teatralny pn. „Jedzie pociąg z daleka… czyli interdyscyplinarna podróż artystyczna”.

Celem „artystycznej podróży”, obok konfrontacji dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, było poznanie historii oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków Karkonoszy zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie w tym: Pałacu w Pakoszowie, browaru oraz zamku w czeskich Jilemnicach, pałacu w Łomnicy, a także klasztoru pocysterskiego
w Jeleniej Górze.

Integralną częścią „artystycznych podróży” był konkurs teatralny, do którego zgłoszono aż 30 spektakli z Polski i Czech. Do ścisłego finału organizatorzy zakwalifikowali 24 zespoły w tym teatrzyk Trele Morele z MBP-CK w Boguszowie-Gorcach.

Trele Morele na przeglądzie zaprezentowało swój najnowszy spektakl pt. „Bajka o szczęściu” w reżyserii Katarzyny Bernaś. Spektakl przypadł do gustu zarówno publiczności jak i jurorom, którzy doceniając walory przedstawienia przyznali grupie II miejsce w kategorii teatrzyków dziecięcych. I nagroda w tej kategorii przyznana została zespołowi z Czech za spektakl pt. „Król Maciuś Pierwszy”.

Przewodniczący jury – Paweł Sikora – aktor i muzyk związany z legendarnym Teatrem Wierszalin, w rozmowach kuluarowych wielokrotnie podkreślał szczególnie wysoki poziom festiwalu, poszukiwania twórcze, dojrzałą pracę zespołową i świadomość sceniczną w prezentowanych przedstawieniach. Omawiając „Bajkę o szczęściu” w wykonaniu Trele Morele jurorzy w szczególny sposób chwalili konstrukcję spektaklu, dobór ról do osobowości i możliwości młodych aktorów oraz ich olbrzymią sceniczną swobodę. Docenili ponadto rolę muzyki granej na żywo. Wszystkim przypadł do gustu pięknie śpiewający i grający na gitarze osioł – w tej roli 11-letnia Patrycja Bąbel, wokalnie i instrumentalnie przygotowana przez Katarzynę Pierzchałę. Pochwały za grę aktorską zebrały wszystkie dzieci bez wyjątku: wiecznie głodna świnka, uwielbiająca „obierki z sosikiem” (w tej roli 5-letni Konrad Matusik), kurki: Marta Świątek, Wiktoria Redka, Julia Lipowicz, Maja Szczepaniak, Ania Majek, myszki: Hania Płonka, Zuzia Ciągło, Marta Kaczmarek, Olimpia Pawlak Weronika Majek, dziadek (Mikołaj Matusewicz) oraz handlarz (Hubert Matusik), a także dwie postaci z maskami: Marika Jodełka, Ola Barczuk.

Zespół z Boguszowa-Gorc jako kilkukrotny laureat festiwalu w Jeleniej Górze został dodatkowo wyróżniony propozycją przygotowania etiudy teatralnej dotyczącej historii jednego z czterech zwiedzanych zabytków architektury, a mianowicie Pałacu w Łomnicy. Etiuda z powodzeniem została zaprezentowana w stylowych pomieszczeniach pałacowego folwarku i sprawiła mnóstwo radości zarówno występującym członkom teatrzyku Trele Morele jak i publiczności zgromadzonej w Pałacu.

Bajka o szczęściu: Premiera 14 kwietnia 2014 r.
Wykonanie kukieł z papiermache: Patrycja Kasprzyk
Kostiumy: Danuta Krejner, Janina Sibirska
Scenariusz: Izabela Degórska

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group