Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2449
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwają Dni Dramaturgii

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 23 października 2015, 12:31
Aktualizacja: 12:43
Autor: opr.red.
Fot. organizatorzy
W wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym trwają Dni Dramaturgii.

Trwają DNI DRAMATURGII po raz 16. organizowane przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu - kilkudniowe święto teatralnych tekstów, w ramach którego wałbrzyszanie i goście mają możliwość zapoznania się z najnowszą dramaturgią polską i światową. W tym roku spotykamy się pomiędzy 18 a 26 października pod hasłem: DRAMATURGIA JEDNORAZOWEGO UŻYTKU. Chcemy przypomnieć, że charakterystyczna dla współczesnego polskiego teatru forma tzw. pisania na scenie (podczas prób, w ścisłej współpracy dramaturga z reżyserem), swe początki miała między innymi w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. W czasie pracowitego tygodnia odpowiemy na wielokrotnie zadawane pytanie: Dlaczego twórcy przepisują klasykę?

16. DNI DRAMATURGII - TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!

W piątek, 23 października zapraszamy na kolejne dwa czytania, prezentowane tym razem poza Teatrem:

godz. 18:00 / były Dom Towarowy Centrum, ul. Drohobycka
czytanie 2. / NIE JEST NAM TAK ŹLE, ANI NIE JEST TO TAKIE STRASZNE
kompozycja wg Rodrigo Garcii
reżyseria: Szymon Kaczmarek / dramaturgia: Żelisław Żelisławski
czytają: Sara Celler-Jezierska, Irena Sierakowska, Dariusz Skowroński, Piotr Tokarz,
Rafał Kosowski, Filip Perkowski

godz. 19:00 / hala OSiR, pl. Teatralny
czytanie 3. / CZARODZIEJSKA GÓRA / Małgorzata Sikorska-Miszczuk
reżyseria: Tomasz Węgorzewski
czytają: Irena Wójcik, Rozalia Mierzicka, Joanna Łaganowska, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Adam Wolańczyk [g]

Warto wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących:

Wyjątkowy wykład o "klasyce w obrazkach" przedstawi Dorota Semenowicz z Teatru Narodowego w Warszawie (20. 10. / wstęp wolny), w atmosferze zakulisowej obejrzymy głośne archiwalne wałbrzyskie przedstawienia, zjemy wspólne teatralne sushi, a po spektaklach „Good Night Cowboy” i „Sorry,Winnetou” zastanowimy się Po co nam filmy w teatrze?

Zapraszamy wszystkich naszych widzów: fanów i krytyków. Odpowiemy na niewygodne pytania. Młodzieży i uczniom przystępnie zaprezentujemy zjawiska dramatu współczesnego i teatr zagraniczny. Chcemy, by wydarzenia DNI DRAMATURGII stanowiły atrakcyjną propozycję uzupełniania lekcji literatury i szkolnej oferty edukacji teatralnej.

Bilety na czytania w cenie 7 zł, na debatę i wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny. Zakup biletów wyłącznie w siedzibie Teatru, plac Teatralny 1. Rezerwacja biletów na czytania i spektakle oraz miejscówek na wydarzenia bezpłatne / liczba miejsc ograniczona / Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 do (03).

Więcej o programie DNI DRAMATURGII
http://teatr.walbrzych.pl/16-dni-dramaturgii-dramaturgia-jednorazowego-uzytku/

GOOD NIGHT COWBOY

tekst : Julia Holewińska, Kuba Kowalski; reżyseria: Kuba Kowalski

„Good Night Cowboy” to współczesna opowieść o młodym mężczyźnie, który w poszukiwaniu własnej tożsamości rusza w wielki świat i sprzedaje swoje ciało. Historia prostytuującego się chłopaka staje się zwierciadłem całego społeczeństwa, panoramą obyczajów, ekonomicznych zależności i emocjonalnych lęków. Bohater, wędrując po hotelowych pokojach, mieszkaniach klientów, kowbojskich preriach i najbardziej skrywanych meandrach duszy, musi odpowiedzieć na pytania: kim jest, gdzie się znajduje i dlaczego właśnie tam. Czy świat „wyzwolony” gwarantuje wolność? Koprodukcja z Teatrem WARSawy z Warszawy.

24 października 2015 / sobota / godz. 17:00 / Duża Scena
Po spektaklu zastanowimy się Po co nam filmy w teatrze?

25 października 2015 / niedziela / godz. 17:00 / Duża Scena

SORRY, WINNETOU
tekst: super man; reżyseria / opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak

Zapraszamy na teatralny western, który powraca po dłużej przerwie!

Czy ktoś jeszcze czytuje powieści o Indianach? Niby znamy Winnetou , jego białych i czerwonych przyjaciół, ale...Romantyczna aura Dzikiego Zachodu wydaje się dzisiaj odrobinę przyblakła. Indianie w pióropuszach uganiający się po prerii przeobrazili się w „rdzennych mieszkańców Ameryki” wciśniętych w rezerwaty. Ale zabawa w Indian i kowbojów nadal jest synonimem chłopięcych zabaw z dzieciństwa. Reżyser przywołuje serię obrazów żywcem wyciętych z najlepszej tradycji westernu. Na scenie pojawią się Indianie, westmani i pociąg. Wszystko rozpocznie się jak w najprawdziwszym amerykańskim westernie. Ale czy skończy się tak samo?

24 października 2015 / sobota / godz. 20:00 – Scena Kameralna
Po spektaklu zastanowimy się Po co nam filmy w teatrze?

25 października 2015 / niedziela / godz. 20:00 – Scena Kameralna

SZANIAWSKI NA FESTIWALU!

Aż dwa spektakle Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu zostaną pokazane na tegorocznym XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu. Na scenie Teatru Nowego widzowie zobaczą: „Obywatela K.” w reżyserii Piotra Ratajczaka (20 października) oraz „Good Night Cowboy” w reżyserii Kuby Kowalskiego (21 października). Oba przedstawienia biorą udział w konkursie, dlatego trzymamy mocno kciuki!

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym , obyczajowym, politycznym, religijnym.

REZERWACJA BILETÓW:

Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group