Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 2859
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Świdnica: Trybunał Konstytucyjny wstrzymał licytację domu

Wtorek, 24 listopada 2009, 17:14
Aktualizacja: 17:14
Autor: JoKa
REGION, Świdnica: Trybunał Konstytucyjny wstrzymał licytację domu
Fot. JoKa
To pierwszy przypadek w Polsce. Dzisiaj komornik miał zlicytować dom Janusza Podbielskiego, resztkę z pokaźnego niegdyś majątku. Trybunał Konstytucyjny wstrzymał egzekucję do czasu rozpatrzenia skargi świdnickiego przedsiębiorcy.

Janusz Podbielski poskarżył się, że Polska nie respektuje wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Strasburg dwukrotnie przyznał mu rację. Najważniejsze orzeczenie dotyczy dostępu do sądu. W Polsce jest luka prawna, która nie pozwala na wznowienie procesu zakończonego prawomocnie. W takiej właśnie sytuacji znalazł się Podbielski. Trybunał Konstytucyjny ma zbadać, czy krajowe prawo jest w niezgodzie z konstytucją. Do czasu rozstrzygnięcia komornik nie może wystawiać domu przedsiębiorcy na licytację.

Kłopoty Janusza Podbielskiego trwają od 1992 roku. Wówczas miał prężnie działającą firmę budowlaną, park maszynowy i 70 pracowników. Stracił wszystko. Gwoździem do trumny okazała się umowa na wykonanie remontów dróg w Świdnicy. Zgodnie z aneksem miasto powinno przy zapłacie uwzględnić potężną wówczas inflację. Przeliczniki okazały się dla Podbielskiego niekorzystne. Stracił płynność, a w efekcie całą firmę. Komornik zajął także dom.

Procesy sądowe trwały ponad 7 lat. Przedsiębiorca nie mógł się odwoływać z powodu zbyt wysokiej opłaty sądowej. Wyrok się uprawomocnił. Teraz Podbielski liczy na wznowienie procesu. Na drodze cywilnej walczy także o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Należność przekracza już 120 milionów złotych.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group