Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3634
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Trzy spektakle Dramatycznego na Boskiej Komedii!

Środa, 14 grudnia 2016, 7:05
Autor: red
Wałbrzych: Trzy spektakle Dramatycznego na Boskiej Komedii!
Fot. Natalia Kabanow
Obfity w wyjazdy rok wałbrzyskiego „Szaniawskiego” kończy się w Krakowie na największym i najbardziej prestiżowym w Polsce festiwalu teatralnym.

W konkursie PARADISO 9. Międzynarodowego Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie wezmą udział trzy spektakle Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Konkurs PARADISO to prezentacje najciekawszych teatralnych produkcji roku 2016 zrealizowanych przez młodych twórców. Nowością w stosunku do lat ubiegłych jest konkursowa formuła przeglądu. Spektakle oceni międzynarodowe jury złożone z kuratorów z Izraela, Nowej Zelandii i Korei.

13 grudnia 2016, dwukrotnie, na dużej scenie Teatru Łaźnia Nowa pokazana została „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy” w reżyserii Magdy Szpecht. W spektaklu wzięli udział wałbrzyscy aktorzy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz muzycy na stałe związani z Filharmonią Sudecką.

14 grudnia 2016, również dwukrotnie, tym razem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zagrają „Cynkowi chłopcy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Debiutujący reżyser zaadaptował dla wałbrzyskiej sceny reportaż nagrodzonej Noblem Swietłany Aleksijewicz, traktując reportaż jako punkt wyjścia do dyskusji o okrucieństwach i mechanizmach wojennych.

16 grudnia 2016, znów dwukrotnie na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuk, wałbrzyski Teatr zagra „Zapolską Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)” reż. Aneta Groszyńska. W tym opartym na sztuce Jana Czaplińskiego spektaklu młoda reżyserka nie tyle przybliża sylwetkę, bodaj jednej z bardziej niedocenionych polskich pisarzy i dramatopisarzy, ale pokazuje, że nigdy nie dowiemy się, jaka w istocie była Gabriela Zapolska.

Pokazami w Krakowie SZANIAWSKI kończy festiwalowy rok. W 2016 roku Teatr gościł w Gdyni na 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port (z trzema spektaklami), w Kaliszu na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, w Lublinie na 21. Konfrontacjach Teatralnych, w Zabrzu na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”, w Koszalinie na 7. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr, w Warszawie na KORCZAKu 2016, w Poznaniu na Malta Festival 2016, w Rzeszowie na 03. Festiwalu Nowego Teatru oraz we Wrocławiu w przeglądzie Platforma Dolnośląska podczas Olimpiady Teatralnej.

Dodatkowo Teatr po raz czwarty uczestniczył w programie TEATR POLSKA, prezentując spektakl „Zapolska Superstar” w ośmiu miastach, w trzech województwach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group