Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 3829
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Trzynastka. Kto może liczyć na dodatkową pensję?

Czwartek, 23 grudnia 2021, 8:35
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Trzynastka. Kto może liczyć na dodatkową pensję?
Fot. użyczone
Trzynastka to popularne określenie na dodatkowe wynagrodzenie wypłacane pracownikom państwowej sfery budżetowej. Tego typu świadczenie jest wypłacane raz do roku, a to czy ją otrzymamy zależy od różnych czynników, między innymi od rodzaju umowy i wewnętrznych regulacji zakładowych.

Skąd się wzięła i czym jest trzynastka?

Trzynastka jest dość specyficznym świadczeniem, które przysługuje konkretnej grupie pracowników. Corocznie wielu Polaków, dzięki otrzymaniu dodatkowego wynagrodzenia jest w stanie znacznie zasilić domowy budżet. Dla pracowników sfery budżetowej jest to z pewnością miły dodatek, dzięki któremu praca jest bardziej opłacalna. Innego zdania są pracownicy na etatach w przedsiębiorstwach prywatnych. Oni uważają, że jest to niesłuszne wyróżnianie wybranych grup zawodowych. Ciężko jednoznacznie określić, która ze stron ma rację, ale niepodważalnym faktem jest to, że tego typu bonus jest nieodłącznie związany z historią państwa polskiego.

Pierwsza trzynastka została wypłacona w roku 1920 i przynajmniej na jakiś czas poprawiła sytuację urzędników i nauczycieli. Tradycja wypłacania dodatkowego wynagrodzenia została z nami do dnia dzisiejszego. Tym samym, pracownicy budżetówki zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo otrzymania trzynastej pensji. Warto zaznaczyć, że w tej kwestii nie ma znaczenia wymiar czasu pracy.

Trzynastka. Warunki otrzymania świadczenia

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, na dodatkową pensję nie może liczyć każdy pracownik. Z reguły taki przywilej należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, a wszystko za sprawą ustawy z dnia 12 grudnia 1997 roku. To właśnie ona reguluje podstawowe zasady wypłacania świadczenia. Zatrudnieni w budżetówce, to według ustawy pracownicy na etatach w urzędach organów władzy publicznej,  sądach i trybunałach, czy też w samorządowych jednostkach budżetowych. Trzynastka należy się także osobom pracującym w biurach poselskich, senatorskich oraz członkom klubów lub kół parlamentarnych. Warto dodać, że do sfery objętej ustawą zaliczają się również pracownicy państwowych jednostek, których pensje są kształtowane na podstawie innej ustawy, czyli na przykład nauczyciele. 

Jeżeli należysz, do którejś z wymienionych grup, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przysługuje Ci prawo do otrzymania trzynastki. Pamiętaj jednak, że aby uzyskać takie świadczenie w pełnym wymiarze, należy przepracować minimum rok u tego samego pracodawcy. W sytuacji gdy czas zatrudnienia był krótszy również możemy otrzymać pieniądze, ale należy zaznaczyć, że w takim przypadku dodatkowa pensja jest wyliczana w proporcji do przepracowanej części roku kalendarzowego.

Trzynastka. Wysokość i termin wypłaty

Pensja roczna jest ustalana w bardzo intuicyjny sposób. Wysokość świadczenia to równo 8,5% wynagrodzenia rocznego, czyli uzyskanego w trakcie trwania pełnego roku kalendarzowego. Oprócz podstawowej pensji wypłacanej co miesiąc doliczamy także dodatki, bonusy i wynagrodzenie urlopowe. Nie bierzemy pod uwagę natomiast świadczeń chorobowych, nagród uznaniowych i jubileuszowych, a także różnego rodzaju odpraw. 

Zgodnie z ustawą pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatkowego świadczenia w trakcie pierwszych trzech miesięcy roku następującego po przepracowanym roku. Tym samym trzynastka powinna zostać wypłacona do końca marca. Jeżeli tak się nie stanie, to pracodawca musi się liczyć z karą grzywny. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy to rozwiązujemy umowę z pracownikiem z powodu likwidacji zakładu. W takim przypadku świadczenie powinno zostać wypłacone w ostatnim dniu zatrudnienia.

Trzynaste wynagrodzenie w przedsiębiorstwach prywatnych

Pomimo że trzynastka obowiązuje w sferze budżetowej, to także przedsiębiorcy prywatni mogą wprowadzić tego typu wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że formalnie nie będzie ono dodatkową pensją roczną, a raczej bonusem czy dodatkiem na kształt trzynastki. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wypłatę takiego świadczenia, to robi to na własnych zasadach lub przepisach zakładowych. Wskutek tego szef może wskazać dowolny termin wypłaty wynagrodzenia na kształt trzynastki. 

Warto pamiętać, że trzynaste wynagrodzenie nie różni się od zwykłej pensji i także podlega opodatkowaniu. Tym samym wypłacona suma jest podstawą do obliczania składek ubezpieczeniowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group