Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 2136
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tu czują się jak w prawdziwym domu

Wiadomości: Świebodzice
Sobota, 29 grudnia 2012, 6:10
Autor: UM Świebodzice/opr.red.
Fot. użyczone
Uroczyście zainaugurowano działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Świebodzicach. Formalnie działa już od początku miesiąca.To placówka wyjątkowa w skali regionu.

Swoje miejsce znalazły tu osoby z upośledzeniem umysłowym oraz wykazujące przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. To ludzie, którzy zazwyczaj życie spędzają w czterech ścianach. Tymczasem w ŚDS mają okazję nauczyć się wykonywania codziennych czynności, rozwijać swoje pasję, mieć kontakt z innymi.

W otwarciu placówki udział wzięli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, radni miejscy: Teresa Małecka, Maria Dobrzańska, Krystian Wołoszyn i Jan Klepiec; Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Siekierzyńska oraz zastępca Krystyna Gal. Gospodarzami uroczystości byli kierownik placówki Marzena Ocwiej, pracujący tu wychowawcy i terapeuci - a przede wszystkim podopieczni Domu, którzy radośnie witali gości już na korytarzu.

- To naprawdę wyjątkowe miejsce, ogromnie się cieszę, że powstało i tak szybko stało się dla Państwa drugim domem - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, otwierając symbolicznie ŚDS. Następnie goście zwiedzili pomieszczenia, mieli okazję także porozmawiać z podopiecznymi.

W Środowiskowym Domu Samopomocy osoby upośledzone intelektualnie znajdują dzienne wsparcie terapeutyczne. Mają do dyspozycji pracownie: plastyczną, gospodarstwa domowego, komputerową i rehabilitacyjną. Z wsparcia korzysta obecnie 15 osób. Dom ponadto prowadzi trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, poprawy relacji z rodziną i najbliższym otoczeniem, umiejętności spędzania czasu wolnego, poszukiwania i podejmowania pracy, poradnictwo socjalne (poradnictwo dla uczestników oraz ich rodzin oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych), pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej, pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, czy dotarciu do jednostek ochrony zdrowia.
Placówka mogła powstać dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Gmina Świebodzice otrzymała dotację w wysokości 45 tys. zł na wyposażenie oraz blisko 16 tys. zł na działalność.

Dom mieści się w Centrum Rehabilitacji Społecznej przy ul. Parkowej 4.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group