Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3266
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Twój Ruch wypowiada się na temat kampanii reklamowej Urzędu Marszałkowskiego

Piątek, 6 grudnia 2013, 14:19
Aktualizacja: 18:51
Autor: red
REGION: Twój Ruch wypowiada się na temat kampanii reklamowej Urzędu Marszałkowskiego
Bartłomiej Ciążyński
Fot. użyczone
Dotarło do naszej redakcji stanowisko Twojego Ruchu w sprawie doniesień prasowych o planowanej kampanii reklamowej Urzędu Marszałkowskiego.

Oto treść tego stanowiska:

W latach 2014-2020 Dolny Śląsk otrzyma z Unii Europejskiej 2,3 mld euro. Przy wydatkowaniu przez organy samorządu terytorialnego tych środków powinien zostać uwzględniony głos mieszkańców województwa. Tym bardziej niepokojące są doniesienia prasowe, iż pod pretekstem konsultacji społecznych Urząd Marszałkowski zamierza wydrukować milion ulotek z podobizną marszałka Rafała Jurkowlańca. Łącznie na ulotki, broszury, billboardy oraz spoty telewizyjne i radiowe ma zostać wydany milion złotych publicznych pieniędzy.

Niedopuszczalnym jest, aby unijne programy na Dolnym Śląsku były firmowane wizerunkiem jednego z polityków. Oczywistym jest, że takie działanie jest ukierunkowane na promocję marszałka Jurkowlańca i wygląda na to, że jest to przyczynek do kampanii wyborczej.

Celem kampanii nie jest zaś informowanie mieszkańców Dolnego Śląska o tym, jak wykorzystywane są środki unijne w regionie. Wystarczy wspomnieć billboardy, na których trudno dostrzec Wschodnią Obwodnicę Wrocławia, nowe pociągi Kolei Dolnośląskich, czy park wodny Orka w Bolesławcu. Przysłania je bowiem wielkie zdjęciem twarzy marszałka. Reklama ta jest finansowana z pieniędzy publicznych. Podbudowanie ego marszałka nie może być realizowane kosztem pieniędzy podatników.

To nie pierwsza taka sytuacja, gdzie Urząd finansuje promocję marszałka województwa. Latem tego roku w ramach kampanii promocyjnej „Razem odkryjmy Dolny Śląsk” na 90 billboardach i citylightach mieliśmy okazję podziwiać ubranego w strój kolarski marszałka z rowerem. Z danych przekazywanych przez media wynika, że koszt tej promocji wyniósł: 70 tys. zł. Dolnoślązakom na pewno utkwił w pamięci fakt, że polityk lubi przejażdżki rowerem, ale jakie to miało przełożenie na rzeczywistą promocję walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych Dolnego Śląska?

Wydatkowanie pieniędzy podatników na osobistą reklamę polityka budzi zdecydowany sprzeciw. Apeluję zatem do marszałka Rafała Jurkowlańca o rozwagę w szastaniu publicznymi pieniędzmi. Eksponując swoją osobę na billboardach rozmydla istotę konsultacji społecznych. Pieniądze ze środków UE powinny zostać przeznaczone na wsparcie terenów zagrożonych strukturalnym bezrobociem i wymagających rewitalizacji (Wałbrzych, Kotlina Kłodzka i Jelenia Góra) i osiągnąć w ten sposób efekt synergii. To podstawowe założenie Polityki Zrównoważonego Rozwoju. Wyrazem dbałości o rozwój Dolnego Śląska i troski o najefektowniejsze spożytkowanie środków unijnych na pewno nie jest zaśmiecenie województwa autopromocyjnymi reklamami z podobizną urzędującego marszałka.

Bartłomiej Ciążyński, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego TR

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group