Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 4000
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ubezpieczenie samochodu – jak wygląda likwidacja szkody?

Wtorek, 26 kwietnia 2022, 7:37
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Ubezpieczenie samochodu – jak wygląda likwidacja szkody?
Fot. użyczone
Ubezpieczenie komunikacyjne samochodu ma za zadanie chronić sprawców i poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Kiedy jesteśmy sprawcami, powinniśmy współpracować z osobą poszkodowaną w celu wyjaśnienia sprawy. W jaki sposób jednak należy działać, kiedy to nasze auto zostanie uszkodzone przez innego kierowcę? Czy cały proces likwidacji szkody jest zależny od naszego podejścia? O tym w dzisiejszym artykule.

Zdarzenia drogowe różnego typu są niemalże wpisane w codzienną rzeczywistość czynnych kierowców. Choć na ogół ich się nie spodziewamy, bo mają znamiona wypadków, zawsze powinniśmy być przygotowani do tego, aby sprawnie podjąć działania dążące do likwidacji zaistniałych szkód przez ubezpieczyciela.

Sam proces likwidacji szkody składa się z kilku etapów. To, czy przebiegnie on szybko i pomyślnie, zależy w dużej mierze od nas samych i naszego działania w tej sprawie.

Warto pamiętać, że likwidacja szkód zawiera się w 3 głównych stopniach:
1. dokumentacja szkody i jej zgłoszenie,
2. ocena sytuacji przez rzeczoznawcę,
3. finalizacja – czyli właściwa likwidacja szkody.

Na czym owe etapy polegają? I na co należy zwracać uwagę na każdym z nich?

Dokumentacja szkody i jej zgłoszenie

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, po zaistnieniu szkód materialnych, to ich rzetelna dokumentacja. Poza opisem słownym, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać bowiem również dowodów fotograficznych, przedstawiających obraz tego, jak wyglądają zniszczenia i w jakich konkretnie miejscach występują. Nawet jeśli ubezpieczyciel oficjalnie nie wymaga dostarczenia zdjęć, warto to zrobić. Może to mieć dużą moc w kontekście pomyślności rozpatrzenia zgłoszenia.

Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony? Zapraszamy do przeczytania: https://www.porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/samochodu/jak-sprawdzic-czy-pojazd-ma-oc

Należy przy tym pamiętać, by owa dokumentacja była jak najbardziej rzetelna i szczegółowa, a przy tym obiektywna i zgodna z prawdą. Opisy powinny być rzeczowe, ale skupione na detalach. Zdjęcia natomiast wyraźne i odpowiednio opisane – tak, by nie ulegało wątpliwości, co przedstawiają.

Kiedy już przygotujemy wszystkie dowody, powinniśmy wysłać je do towarzystwa ubezpieczeniowego. Można to zrobić w formie fizycznej lub mailowej.

Ocena sytuacji przez rzeczoznawcę

Kiedy już ubezpieczyciel otrzyma zgłoszenie i się z nim zapozna, skontaktuje się z nami w celu umówienia wizyty rzeczoznawcy, którego zadaniem będzie obiektywna ocena zaistniałych szkód oraz stworzenie ekspertyzy.

Rzeczoznawca przyjrzy się dokładnie rozległości i powadze uszkodzeń. Możliwe, że wykona kilka zdjęć. Później, gdy sporządzi już swoją opinie, prześle ją do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wizyta rzeczoznawcy jest dość istotna. W dużej mierze to od niej zależy decyzja ubezpieczyciela co do słuszności wypłaty odszkodowania, a także jego wysokości.

Finalizacja – czyli właściwa likwidacja szkody

Kiedy ubezpieczyciel podejmie już decyzję co do naszego zgłoszenia, po zapoznaniu się z opinią rzeczoznawcy, nadchodzi czas na właściwą likwidację szkody. Jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany – pojawią się dwie opcje likwidacji szkody. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego może to być albo wypłata pieniędzy bezpośrednio na konto poszkodowanego, albo naprawa samochodu w jednym ze współpracujących z ubezpieczycielem serwisów.

To, która opcja jest korzystniejsza, często zależy od stopnia uszkodzeń. Jeśli podejrzewamy, że naprawa auta będzie na tyle kosztowna, że może przewyższyć kwotę odszkodowania, lepiej będzie, gdy ubezpieczyciel zaproponuje naprawę u mechanika.

Jak widać – likwidacja szkód samochodowych przez ubezpieczycieli nie jest skomplikowana. Istotne jest tutaj nasze podejście do całej sprawy i odpowiednie działania – przede wszystkim w zakresie dokumentowania wypadku i jego skutków. Pamiętajmy, by robić to rzetelnie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group