Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3511
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Uciążliwy dym

Piątek, 30 grudnia 2016, 6:45
Aktualizacja: 8:52
Autor: red
Wałbrzych: Uciążliwy dym
Fot. użyczone
Napisała do nas mieszkanka Wałbrzycha, która podzieliła się z nami ciekawą informacją. Wczoraj wieczorem oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska "Jakość powietrza w Polsce" wykazywała, że stan powietrza w Wałbrzychu jest "Bardzo zły".

A to oznacza, że w takich dniach:

Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci, powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz
odpornościowym (z http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/health_informations).

Przy takim poziomie PM10 alarm smogowy już dawno ogłoszono by w Paryżu (tamtejsze normy wynoszą 80 mikrogramów/m3) czy w Belgii (70 mikrogramów/m3). Dane, jakie podaje aplikacja, pochodzą z pomiarów jednej tylko stacji, która mierzy jedynie poziom pyłu PM10 - trudno więc powiedzieć, jak wygląda sytuacja w innym miejscach, zwłaszcza, że Wałbrzych jest bardzo rozległy. Jednocześnie nie umiemy powiedzieć niczego nt. jeszcze bardziej szkodliwego poziomu pyłu PM 2,5 (https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5).

"Dymy z pieców nie dawały oddychać. Czuć je było nawet na sali kinowej Cinema City w trakcie trwania seansu. W dniach takich jak ten, ponieważ stany stężenia przekroczyły 200 mikrogramów, Urząd Miasta powinien informować mieszkańców o zagrożeniach związanych ze stanem powietrza, czego nie zrobił. Jednocześnie powinien szerzyć świadomość na temat tego, skąd smog się bierze. Myślę, że podobne zadanie spoczywa na lokalnych mediach - pisze mieszkanka Wałbrzycha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group