Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5322
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Uciekał skradzionym autem

Poniedziałek, 17 czerwca 2024, 9:24
Aktualizacja: 11:26
Autor: red
REGION: Uciekał skradzionym autem
Fot. KMP Wałbrzych
W miniony piątek w godzinach nocnych doszło do niecodziennego pościgu policyjnego, którego sprawcą był nastolatek nieposiadający uprawnień do kierowania pojazdami. Pomimo sądowego już zakazu w tym zakresie, i będąc poszukiwanym przez organy ścigania, młody chłopak postanowił ponownie złamać prawo, co doprowadziło do niebezpiecznej sytuacji na drogach naszego powiatu. Wcześniej młody mężczyzna ukradł samochód.

W miniony piątek tuż przed godziną 23:30 funkcjonariusze ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem na ul. Kolejowej w Szczawnie-Zdroju. Ich uwagę zwrócił pojazd osobowy, który poruszał się z nadmierną prędkością, w związku z czym policjanci postanowili zatrzymać auto i przeprowadzić z kierującym standardowe czynności służbowe. Ten w pierwszej kolejności zatrzymał pojazd zgodnie z wydanym mu poleceniem, jednak gdy tylko funkcjonariusz zbliżył się do okna samochodu, mężczyzna ruszył, unikając w ten sposób kontroli drogowej. W tym momencie rozpoczął się dynamiczny pościg ulicami naszego powiatu. Pomimo wydawanych poleceń oraz wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, sprawca kontynuował ucieczkę ulicami kolejnych miejscowości. Przejeżdżając przez Szczawno-Zdrój, następnie do Strugi, Lubomina i Jabłowa, kierujący wielokrotnie łamał przepisy ruchu drogowego i powodował znaczące zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na ucieczkę, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zorganizowali w Jabłowie blokadę drogową, która ostatecznie przyczyniła się do zatrzymania sprawcy. Jednak zamiast podporządkować się, nieletni podjął desperacką próbę uniknięcia zatrzymania. Widząc blokadę, przyspieszył i skierował samochód w stronę jednego z policjantów, który ją organizował. Doprowadził do kolizji z radiowozem, a policjant w ostatniej chwili zdołał uchronić się przed potrąceniem, co pozwoliło mu uniknąć poważnych obrażeń. Bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia nie pozostawiło wyboru policjantom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, którzy podjęli decyzję o wykorzystaniu radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego i, przy wsparciu boguszowskich mundurowych, doprowadzili do ostatecznego unieruchomienia pojazdu sprawcy.

Policjanci dokonali zatrzymania 17-latka, który, z uwagi na swój wiek, nie powinien siedzieć za kierownicą samochodu. Jakby tego było mało, nieletni miał wcześniej nałożony przez Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, który zignorował. Ostateczna weryfikacja danych kierującego potwierdziła, że jest on także osobą poszukiwaną opiekuńczo. Nieletni został przez policjantów zatrzymany i doprowadzony do Komendy miejskiej Policji w Wałbrzychu, gdzie po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności, decyzją sądu został przekazany do wskazanej placówki wychowawczej.

Nieletni odpowie teraz nie tylko za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, ale także za szereg innych przestępstw i wykroczeń, w tym próbę potrącenia funkcjonariusza na służbie, ucieczkę przed Policją, stwarzanie zagrożenia na drodze oraz krótkotrwałe użycie cudzego pojazdu mechanicznego. Jak się okazało w trakcie prowadzenia czynności, młodociany sprawca wszedł w posiadanie kluczyków w wyniku ich kradzieży, a właściciel pojazdu nie wiedział o całym zajściu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
17%
Złości
9
75%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group