Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Uczniowie I LO w Wałbrzychu reprezentowali Polskę w Brukseli

Niedziela, 9 kwietnia 2017, 13:10
Autor: red
Wałbrzych: Uczniowie I LO w Wałbrzychu reprezentowali Polskę w Brukseli
Fot. użyczone
Grupa uczniów w składzie: Iga Domowicz (2BL), Wojciech Fryszer (2BL), Karol Wojtkowski (2BL) pod opieką profesor Iwony Tumidajewicz udała się do Brukseli na zaproszenie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno –Społecznego na wydarzenie o nazwie 'YOUR
EUROPE, YOUR SAY'.

Wałbrzyszanie byli jedyną grupą reprezentującą nasz kraj, wytypowaną w drodze losowania. Przez dwa dni uczniowie z 33 krajów europejskich dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej oraz o jej współczesnych problemach. Towarzyszyła im kamera TVP Wrocław. Młodzież miała też przygotować prezentację kulturalną dotyczącą kraju pochodzenia. Nasi uczniowie w bardzo barwny i plastyczny sposób przedstawili legendę o Smoku Wawelskim, wykazując się przy tym niezłymi umiejętnościami aktorskimi. Głównym zadaniem było jednak zapoznanie się ze sposobami działania instytucji unijnych, wcielenie się w role członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, który jest swego rodzaju 'think tankiem dla Unii. Młodzież dzieliła się swoimi
poglądami, przedstawiała swoje perspektywy, punkty widzenia, zaprzyjaźniała się i to było chyba najcenniejsze w tej inicjatywie. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których dyskutowano na następujące tematy:
- migracje i wynikające z nich zagrożenia
- walka z nacjonalizmem poprzez edukację interaktywną
- alternatywne źródła energii
- terroryzm, sposoby zwalczania, rola mediów
- sposoby zredukowania strat żywności.

Zadaniem każdej grupy dyskusyjnej było zaproponowanie rozwiązań problemu, a następnie przedstawienie ich na forum ogólnym i głosowanie. Wiele zależało od sposobu przedstawienia rozwiązań, dlatego też grupy wybrały najlepszych mówców. Kto wie, może za parę lat będą już członkami Parlamentu Europejskiego lub innych organów Unii?
- Zakwaterowanie i wyżywienie było wspaniałe. Hitem okazała się czekoladowa fontanna, w której zanurzaliśmy pianki i świeże owoce, a kolejka była bardzo długa, mimo to nikt nie rezygnował z tej atrakcji. W hotelu obowiązywała następująca zasada: żaden uczeń nie mógł mieszkać z osobą ze swojego kraju, co wymuszało komunikację w języku obcym. Nie byli potrzebni żadni tłumacze - wspominają wyprawę uczniowie.

Nasi uczniowie mieszkali z młodzieżą z Łotwy, Holandii i Portugalii. Grupa polska najbardziej zaprzyjaźniła się z grupą łotewską i być może narodzi się z tego jakaś wymiana.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group