Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 1999
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie z głuszyckiego gimnazjum w filmowej czołówce kraju

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Wtorek, 6 lipca 2010, 12:45
Aktualizacja: 12:47
Autor: red
Uczestnicy projektu wraz z koordynatorką Magdaleną Franków
Fot. użyczone
,,Francja na talerzu” – film zrealizowany przez głuszyckich gimnazjalistów znalazł się w finałowej czwórce najlepszych filmów zgłoszonych w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”.

Celem programu ,,Nowe Horyzonty…”, działającego w Warszawie już ósmy, a na skalę ogólnopolską trzeci rok, jest umożliwienie uczniom spotkań z kinem, pogłębianie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijanie ich wrażliwość i przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
- Do projektu przystąpiliśmy dwa lata temu. Wówczas zorganizowałam grupę młodych fanów współczesnego kina i co miesiąc – w ramach realizacji projektu - wyjeżdżaliśmy do kina Apollo w Wałbrzychu, by uczestniczyć w seansach filmowych przeznaczonych dla gimnazjalistów - relacjonuje Magdalena Franków, koordynatorka projektu w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy. - Rok później sześciu uczniów, także w ramach programu, postanowiło stworzyć autorski film w oparciu o internetowy kurs kręcenia filmu – dodaje.
Temat produkcji, zgodnie z założeniami konkursu, miało stanowić zagadnienie wielokulturowości. Młodzież dotarła do reemigrantki z Francji, babci jednej z uczennic. Historia życia starszej pani stała się główną tematyką filmu, a tradycje kulinarne kraju Marsylianki uzupełniały jego produkcję – stąd nieprzypadkowy tytuł ,,Francja na talerzu”.

Uczniowie nad filmem pracowali blisko rok: stworzyli scenariusz filmowy, dokumentowali plan zdjęciowy, filmowali sceny, w których zadebiutowali również jako młodzi aktorzy.

W maju film został zmontowany, a w czerwcu przesłany do organizatora projektu. - W konkursie brało udział13 ekip z całej Polski, głównie z dużych miast, dlatego byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy okazało się, że do finału zakwalifikowano 4 filmy, w tym nasz, z małej Głuszycy - relacjonuje Zuzanna Papieska, uczestniczka projektu i zapewnia, że w przyszłym roku szkolnym grupa ,,młodych fanów kina” przystąpi do kolejnej, tym razem już IV, edycji projektu.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group