Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4424
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Ukraińskie dzieci już w szkole

Środa, 9 marca 2022, 9:36
Aktualizacja: 11:37
Autor: red
REGION, Kamienna Góra: Ukraińskie dzieci już w szkole
Fot. Miasto Kamienna Góra
Pierwsze ukraińskie dzieci, które uciekły z ogarniętego wojną kraju, pojawiły się w kamiennogórskich placówkach oświatowych.

Do Szkoły Podstawowej nr 1 na razie zaczęło uczęszczać dziesięcioro uczniów. By łatwiej zaadaptowały się w nowych warunkach i w grupie rówieśników dyrekcja szkoły umieszcza ich w tych samych klasach w zależności od wieku.

- Tylko dwójka z tych dzieci mówi po polsku. Z pozostałymi porozumiewamy się po rosyjsku. Pomocą w tłumaczeniu służą nam też uczennice z Ukrainy, które uczęszczają do naszej szkoły od kilku lat — mówi dyrektor szkoły Katarzyna Bielewicz - Czyczkan.

Cała szkoła jest zaangażowana w pomoc Ukrainie. Podobnie jak inne miejskie placówki oświatowe zbiera dary mieszkańców dla uchodźców. Część z nich została już wysłana do Szczerca — ukraińskiego miasta partnerskiego Kamiennej Góry.

- Staramy się zebrać obecnie pomoc dla naszych ukraińskich uczniów. Mile widziane jest wparcie finansowe i rzeczowe — dodaje dyrektor szkoły.

Centrum Obsługi Jednostek, które zarządza miejską oświatą, rozważa zatrudnienie koordynatora pomocy dla ukraińskich uczniów. Najlepiej, gdyby był to dwujęzyczny nauczyciel z Ukrainy. Jedno dziecko uchodźców z Ukrainy trafiło także do miejskiego przedszkola nr 2.

Na stronie miasta zamieszczono zasady przyjmowania dzieci do miejskich placówek oświatowych. Znajdziecie je tutaj https://kamiennagora.pl/zasady-przyjmowania-dzieci-z-ukrainy-do-szkol-podstawowych-i-przeszkoli-w-kamiennej-gorze/

Twoja reakcja na artykuł?

6
55%
Cieszy
2
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
18%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group