Niedziela, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 3405
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ulga na dziecko w PIT 2023 – jak wypełnić formularz, by skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Czwartek, 2 marca 2023, 7:35
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Ulga na dziecko w PIT 2023 – jak wypełnić formularz, by skorzystać z ulgi prorodzinnej?
Fot. użyczone
W deklaracjach PIT można uwzględnić szereg różnego rodzaju odliczeń. Jednym z najczęściej stosowanych, jest ulga na dziecko. Można skorzystać z niej także przy składaniu deklaracji podatkowej PIT 2023. Sprawdźmy więc, jak wypełnić poprawnie taki formularz PIT oraz dowiedzmy się, kto może zastosować taką ulgę prorodzinną.

Ulga na dziecko — co to jest? 

Ulga na dziecko to najczęściej stosowane odliczenie w corocznym rozliczeniu podatkowych. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przeznaczona jest ona dla większości rodziców i opiekunów prawnych. Taka ulga została wprowadzona w celu wspomagania obywateli przez państwo. 

Ulga prorodzinna jest nielimitowana, co oznacza, że można skorzystać z niej niezależnie od ilości posiadanych dzieci - zarówno na pierwsze, drugie dziecko, jak i każde kolejne. Kwota odliczenia może być zastosowana do każdego dziecka - oczywiście, o ile spełnione są w danej sytuacji wszystkie wymogi. Wywiązując się ze swojego obywatelskiego obowiązku, czyli rozliczając PIT, warto pamiętać o tej uldze, ponieważ pozwala ona na naprawdę bardzo dużą oszczędność. Dzięki temu wysokość podatku będzie znacznie niższa. 

Warto dodać też, że w deklaracji PIT 2022 będzie można zastosować także zaległą ulgę. Dotyczy to sytuacji, gdy w poprzednim roku nie skorzystało się z takiej opcji. W takiej sytuacji zwrot zostanie przekazany na rachunek bankowy lub w gotówce. 
 
Kto może skorzystać z ulgi na dziecko? 

Ulga na dziecko www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/ulga-prorodzinna może być wykorzystana przez podatników, którzy w 2023 roku rozliczają swoje przychody za pomocą deklaracji podatkowych PIT 36 oraz PIT 37. Oczywiście, aby z niej skorzystać, należy spełnić szereg innych wymagań oraz trzymać się wyznaczonych zasad. Wszystkie te są dokładnie określone, więc przed uwzględnieniem odliczenia, warto się z nimi zapoznać. 

Ulga prorodzinna przeznaczona jest dla rodziców, sprawujących władzę rodzicielską oraz opiekunów prawnych dziecka. Oznacza to więc, że przywilej ten dotyczy także rodziców zastępczych pozostających prawnymi opiekunami. Warto dodać, że w takim przypadku obowiązuje to jedynie, gdy dziecko zamieszkuje z opiekunem. Należy podkreślić także, że odliczenia takiego w swojej deklaracji podatkowej nie mogą zastosować rodzice, którzy są pozbawieni władzy rodzicielskiej. 

Ważną kwestią jest także wiek dziecka. Przede wszystkim z odliczenia ulgi skorzystają opiekunowie dzieci małoletnich. Niezależnie od wieku, można natomiast  uwzględnić je, gdy dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. To samo dotyczy uczniów i studentów do 25. roku życia. Przy uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły konieczne jest jednak, by jego dochód nie był wyższy niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej. 

Lista zasad i warunków koniecznych do spełnienia, by skorzystać z ulgi prorodzinnej, jest naprawdę długa. Sporo tu różnego rodzaju wyjątków. Jednak wbrew pozorom, wszystkie te zasady określone są dość jasno. 

Ulga prorodzinna 2023 — ile wynosi? 

Wysokość ulgi prorodzinnej nie jest jednakowa w każdym przypadku. Jest ona zależna bowiem od liczby posiadanych dzieci i przysługuje obu małżonkom łącznie. W przypadku jednego dziecka, roczna ulga to 1112,04 zł. Limit skorzystania z ulgi wynosi w tym przypadku 56000 zł w przypadku rozliczeń indywidualnych oraz 112000 zł, przy rozliczeniu łączonym z małżonkiem. Przy dwójce dzieci, ulga jest taka sama, natomiast należy pomnożyć ją razy dwa, co daje 2224,08 zł. 

W przypadku trójki dzieci, pierwsza dwójka to znów po 1112,04 zł. Natomiast trzecie dziecko to już ulga w wysokości 2000,04. Przy czwórce działa dokładnie taki sam mechanizm, z tym że czwarte oraz każde dziecko kolejne, oznacza odliczenie 2700 zł. W każdym z tych przypadków, prócz rodzin z jednym dzieckiem, ulga przysługuje niezależnie od wysokości dochodów rodziców. 

Jak wypełnić PIT online z uwzględnieniem ulgi na dziecko? 

Rozliczenie PIT www.e-pity.pl/rozliczenie-pit-przez-urzad-skarbowy-wniosek jest w dzisiejszych czasach naprawdę proste. Jeszcze nigdy załatwienie całej tej procedury nie było tak łatwe i szybkie. Zajmuje to bowiem maksymalnie 15 minut, a co najważniejsze, można zrobić to bez wychodzenia z domu. Podatki rozliczać można na kilka sposobów, jednak bez wątpienia najpopularniejszymi i najwygodniejszymi opcjami jest usługa Twój e-PIT oraz programy do wypełniania PIT. Jak rozliczyć PIT z ulgą prorodzinną każdą z tych metod? 

Twój e-PIT 

Za pomocą tej usługi, e-pity z uwzględnieniem ulgi prorodzinnej rozliczymy w sposób banalnie prosty. Nie ma właściwie łatwiejszej metody. Tutaj bowiem PIT wypełniony jest już za nas niemal w całości. Wystarczy jedynie sprawdzić jego poprawność oraz dodać odpowiednie odliczenia - w tym ulgę na dziecko. Wystarczy zalogować się na swój profil na stronie e-Urzędu Skarbowego. Można zrobić to między innymi przy pomocy profilu zaufanego. 

Program do PIT 

Dobrym sposobem jest także program e-pity. Takich narzędzi jest w internecie kilka. Warto pamiętać jednak, by wybierać jedynie sprawdzone, ponieważ tylko takie zapewniają maksymalne bezpieczeństwo danych. Nie mówiąc już nawet o prostej i intuicyjnej obsłudze.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group