Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4950
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Umowa kupna sprzedaży samochodu – co musi się w niej znaleźć?

Wtorek, 9 lutego 2021, 6:37
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Umowa kupna sprzedaży samochodu – co musi się w niej znaleźć?
Fot. użyczone
Sprzedaż samochodu to poważne zadanie, które wymaga dopilnowania kilku ważnych kwestii formalnych. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co powinno pojawić się w Twojej umowie kupna–sprzedaży, by cała transakcja przebiegła zgodnie z prawem.

Możesz skorzystać z gotowca

Nie każdy czuje się na siłach, by stworzyć samodzielnie umowę kupna-sprzedaży i czasami lepiej jest skorzystać z gotowego wzoru. Decydując się na takich ruch, możesz mieć pewność, że będziesz mieć do czynienia z dokumentem, który został sporządzony w sposób dokładny i zgodnie ze wszelkimi wymogami formalnymi. Gotowy wzór znajdziesz tu: www.autoumowa.pl/download - umowy kupna sprzedaży auta.

Co musi znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Poniżej znajdziesz dokładny spis tego, co powinieneś zawrzeć w umowie.
1. Data i miejsce zawarcia umowy
2. Szczegółowe dane wszystkich stron umowy – chodzi przede wszystkim o: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i zameldowania, numer oraz seria dowodu osobistego. Pamiętaj, że dane z tej części powinny pozwolić na identyfikację każdej ze stron transakcji.
3. Dane dotyczące pojazdu – podobnie jak wyżej, w tej części, umieść wszystkie informacje, które pomogą w ewentualnej próbie zidentyfikowania pojazdu. Zapisz więc: markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, numer silnika oraz inne oznaczenia pojazdu.
4. Warunki umowy – tutaj wpisz konkretną cenę pojazdu oraz sposób, w jaki powinna być ona uregulowana (przelew, gotówka). Ważne jest również, by wpisać datę oraz miejsce przekazania pojazdu oraz określić, jakie dokumenty i ile par kluczyków zawierał zestaw.
5. Oświadczenie kupującego – nabywca powinien podpisać oświadczenie, w którym stwierdza, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu, który zakupił.
6. Oświadczenie sprzedającego – jako właściciel przygotuj oświadczenie o tym, że masz wszelkie prawa do rozporządzania pojazdem oraz że nie jest on przedmiotem zajęcia komorniczego.
7. Podpisy każdej ze stron transakcji.

Ile przechowywać umowę kupna-sprzedaży auta?

Prawo mówi, że wszelkiego rodzaju umowy powinno się przechowywać przez cały okres, w którym obowiązują. W przypadku transakcji związanej ze zbyciem pojazdu zasada jest jednak inna. Strony transakcji powinny przechować umowę przez 3 lata, licząc od terminu wymagalności.

Dlaczego umowa-kupna sprzedaży samochodu jest taka ważna?

Musisz uświadomić sobie, że umowa kupna-sprzedaży jest dowodem na przeprowadzenie transakcji, a na podstawie tego dokumentu zostają wyliczone należne podatki. Jest więc niezwykle istotne, by dane znajdujące się w umowie były zgodne z prawdą i weryfikowalne w każdej chwili. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości kupujący może też dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym. Bez umowy nie mógłby tego zrobić ze względu na brak dowodów.

Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to ważny dokument, który powinien być sporządzony zgodnie z obowiązującymi normami. Jeśli nie czujesz się na siłach i wolisz skorzystać ze sprawdzonego i przede wszystkim darmowego szablonu, wejdź na stronę, którą podaliśmy wyżej.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group