Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 4116
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Gostków: Upamiętnienie ofiar stalinowskich represji

Wtorek, 16 kwietnia 2024, 7:35
Aktualizacja: 9:07
Autor: Wacław Kwieciński
REGION, Gostków: Upamiętnienie ofiar stalinowskich represji
Fot. Wacław Kwieciński
14 kwietnia 2024 roku to znamienna data w historii Polski. 1058 lat temu Polska przyjęła Chrzest. 84 lata temu nastąpiła II masowa deportacja Polaków na Syberię i do Kazachstanu.

W tym samym czasie kiedy Polskie rodziny wywożono na Syberię żołnierze NKWD dokonywali mordu polskich oficerów w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Przypomnę, że zginęło ich 22 tysiące ale do dziś nie otrzymaliśmy tzw Listy białoruskiej.
Po Międzynarodowych obchodach we Wrocławiu delegat naszego Koła i Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu Wacław Kwieciński (Sekretarz Zarządu Koła i Członek Prezydium Zarządu Oddziału) brał udział w uroczystościach upamiętniających deportację Polaków i Zbrodnię Katyńską w Gostkowie niedaleko Wałbrzycha.

Na uroczystość zaproszony został również przez Sołtys Gostkowa Sara Zarzycka-Żurek Prezes Koła w Rogoźnie Wielkopolskim, były mieszkaniec Gostkowa, Sybirak Włodzimierz Sadłowski.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Sybiraków odprawianą przez ks. Proboszcza Andrzeja Wilczyńskiego. Następnie zebrani udali się pod Tablicę upamiętniającą zesłańców syberyjskich gdzie odmówili modlitwę z ks. Proboszczem i złożyli wiązanki kwiatów. Stąd wszyscy udali się do miejscowej świetlicy na grochówkę, ciasto i kawę gdzie wysłuchali prezentacji multimedialnej Sybiracy - Pamiętamy przygotowanej przez Wacława Kwiecińskiego.

Po prezentacji Wacław Kwieciński przedstawił własny tomik poezji "Poezja Sybiru" oraz dwie książki "Dzieci Sybiru" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol i "Bliżej Polski" autorstwa Sybiraczki Anieli Kozłubskiej-Dmytrasz, która obecna była na Mszy Świętej i na spotkaniu w świetlicy.

Przedstawiona prezentacja poruszyła serca zebranych i pobudziła dyskusje o tamtych czasach. Najbardziej wzruszoną była Pani Aniela, która opowiedziała jeszcze kilka bolesnych historii ze swojego pobytu na zesłaniu i po powrocie do kraju.
Dziękując serdecznie za zaproszenie Wacław Kwieciński zachęcał do zainteresowania się tą tematyką i do wstępowania w struktury Związku by kontynuować i pielęgnować pamięć o swoich przodkach zesłanych w głąb Związku Sowieckiego.

Twoja reakcja na artykuł?

10
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group