Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3789
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Upamiętnili masowe deportacje

Sobota, 10 lutego 2024, 6:43
Aktualizacja: 9:25
Autor: Wacław Kwieciński
Wałbrzych: Upamiętnili masowe deportacje
Fot. Wacław Kwieciński
W nocy z 9 na 10 lutego 1940r sowieccy okupanci na Kresach Wschodnich rozpoczęli masowe deportacje ludności polskiej (głównie matek z dziećmi i starszymi) na Syberię i do Kazachstanu. Ich majątki rozgrabiono i przeznaczono na kołchozy.
Rozpoczęła się ich walka o przetrwanie na tej Nieludzkiej Ziemi.

Właśnie z tego powodu 9 lutego przed pomnikiem Syberyjskiej Golgoty Wschodu w Wałbrzychu jak co rok upamiętniana jest ta ważna data ku pamięci zmarłych i żyjących Sybiraków.

Wśród obecnych Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, Senator RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Pani Monika Broczek asystentka naszych Posłanek dr Sylwia Bielawska - Twoja Posłanka i Izabela Katarzyna Mrzygłocka - poseł na Sejm RP.

Obecni byli Prezydenci Wałbrzycha Henryk Gołębiewski, Zygmunt Nowaczyk, Radna Małgorzata Wiłkomirska oraz kapelan Sybiraków ks. dr Krzysztof Moszumański.

Przybyło nieliczne już grono Sybiraków i przedstawicieli Zarządu Oddziału z Prezesem Adamem Mitelsztet i Prezes Koła Joanną Baniukiewicz.

Przybyła natomiast bardzo liczna reprezentacja Szkół Podstawowych Miasta Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego ze sztandarami. Brali też udział w uroczystości wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wałbrzychu.
Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas mundurowych IV Liceum w Wałbrzychu, którzy po przemówieniu Pana Prezydenta i Pani Prezes Koła Joanny Baniukiewicz odczytali po raz pierwszy Apel Pamięci Sybiru napisany przez Wacława Kwiecińskiego.

Wartę honorową przy monumencie ustawiły 2 poczty sztandarowe Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność oddział Wałbrzych, Straż Miejska i uczniowie IV Liceum.

Podczas tej uroczystości Medalem 95 Rocznicy powstania Związku Sybiraków wyróżniony został były Prezydent Wałbrzych Henryk Gołębiewski.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Pomnikiem Syberyjskiej Golgoty i udali się do kościoła obok pomnika, gdzie brali udział w uroczystej Mszy Św. odprawianej przez ks. Dziekana a zarazem Kapelana Wałbrzyskich Sybiraków Krzysztofa Moszumańskiego.

Nasze Koło Sybiraków serdecznie dziękuje wszystkim przybyłym na te uroczystości za złożone kwiaty, zapalone znicze i pięknie dziękujemy ks. Krzysztofowi za wzruszającą homilię wygłoszoną podczas Mszy Św.

Wacław Kwieciński
Sekretarz Koła Związek Sybiraków Koło w Wałbrzychu
foto: WK Wacław Kwieciński
WD Weronika Wadycka

Twoja reakcja na artykuł?

5
36%
Cieszy
4
29%
Hahaha
2
14%
Nudzi
2
14%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group