Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3503
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Upamiętnili przeszłość

Środa, 2 listopada 2022, 7:41
Aktualizacja: 9:43
Autor: red
Wałbrzych: Upamiętnili przeszłość
Fot. Zamek Książ
1 listopada to bardzo ważny dzień dla Zamku Książ.

W związku z przypadającym 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych i 2 listopada Dniem Zadusznym, pracownicy Zamku Książ w Wałbrzychu tradycyjnie złożyli wiązanki kwiatów w krypcie Mauzoleum Hochbergów oraz w podziemiach książańskich.

Do maja 1945 roku Mauzoleum Hochbergów było miejscem spoczynku byłych właścicieli zamku, m.in. księżnej Daisy. Wówczas zostało sprofanowane przez żołnierzy radzieckich, a szczątki spoczywających w krypcie Hochbergów przeniesiono i pochowano w tajemnicy na zlikwidowany w latach 70. Cmentarz ewangelicki, położony na terenie wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko.

Z kolei podziemia książańskie były drążone, a następnie zabudowywane pomiędzy wiosną 1944 i wiosną 1945 roku, głównie przez więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, która funkcjonowała w pobliżu zamku. Z przekazów historycznych wiadomo, że wielu więźniów zginęło w wypadkach podczas robót lub zmarło z wycieńczenia oraz w wyniku chorób. Liczba ofiar tej inwestycji pozostaje nieznana, ponieważ Niemcy zniszczyli dużą część dokumentacji obozowej.

Twoja reakcja na artykuł?

8
57%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
14%
Smuci
1
7%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group