Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1765
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uwaga na niebezpieczne petardy

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 28 listopada 2009, 9:08
Aktualizacja: 9:11
Autor: Dominika Krawczyk
Z tego poleciały na chodnik petardy
Fot. Dominika Krawczyk
Ze strychu jednej z kamienic na wałbrzyskim rynku posypał się na głowy przechodniów grad petard. Sprawcą był młody chłopak prawdopodobnie w wieku 14–16 lat. Wydarzenie to pokazuje jak ograniczona jest wyobraźnia dzieci, którym jeszcze bardziej ograniczeni dorośli sprzedają niebezpieczne petardy.

Zaalarmowani funkcjonariusze Straży Miejskiej pojawili się na miejscu zdarzenia błyskawicznie. Niestety, nie udało im się ująć sprawcy. Sytuacja ta nie jest jedyną. W ostatnich dniach, w różnych częściach miasta, coraz częściej słychać huki. Często są to petardy zmodyfikowane wg ,,przepisów” z Internetu.

- W tej chwili zjawisko nie jest jeszcze tak nagminne jak np. w okolicy świąt czy Nowego Roku – mówi jeden z funkcjonariuszy Straży Miejskiej, który przyjechał na miejsce zdarzenia. – Petardy można kupić za kilka złotych, w sklepie, czy na straganie. Błędem jest to, że dorośli sprzedają je dzieciom – tłumaczy.

- Zakazu jako takiego nie ma, a wiadomo, że niektóre restauracje czy lokale organizujące wesela i inne uroczystości, korzystają przy tej okazji z petard czy fajerwerków. Jednak w przypadku nieletnich takich rzeczy robić nie wolno – informuje Jerzy Rzymek, oficer prasowy KMP w Wałbrzychu. – Gdy widzimy taką sytuację, należy niezwłocznie zadzwonić na telefon alarmowy policji – 997. Nie trzeba się przedstawiać, ani podawać żadnych danych, wystarczy tylko złożyć zawiadomienie i podać, gdzie takie zajście ma miejsce.

W tym roku Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu nie odnotowało jeszcze wypadków spowodowanych użyciem petard. Ale – jak co roku – najniebezpieczniejsze są okolice świąt. Pourywane palce, uszkodzone inne części ciała, to co roku zbyt mało, by powstrzymać młodzież przed eksperymentami.

Dlatego oprócz zachowania maksymalnej ostrożności w kontakcie z petardami, warto także pamiętać, o tym by kupować je w sklepach, a nie na ulicznych straganach, gdzie nie ma pewności, co do ich pochodzenia. Powinna być do nich dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, na której znajdziemy dane dotyczące producenta, numer katalogowy produktu, znak dopuszczenia do sprzedaży, datę ważności oraz zasady bezpieczeństwa.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~K. 28-11-2009 16:44
Co się dziwić dzieciakom, skoro dorośli tacy durni.
~Taaa 31-12-2013 12:11
Bo debile nie mogą poczekać do sylwestra ;_;

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group