Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2623
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uzależnienie od złych emocji – wywiad z Sylwią Dereń, terapeutką Kliniki Nadzieja

Wiadomości: Region
Sobota, 10 stycznia 2015, 15:56
Aktualizacja: Wtorek, 13 stycznia 2015, 12:04
Autor: opr.Ina
Fot. użyczone
Jak działa mechanizm uzależnienia? Na czym polega współuzależnienie? Jak wygląda terapia? – Pracujemy z osobami uzależnionymi nad konstruktywnym wyrażaniem emocji i zdrowymi relacjami. To podstawa do wyjścia z nałogu – mówi Sylwia Dereń, terapeutka Kliniki Nadzieja w Siedlcu pod Wrocławiem.

Jak można rozpoznać chorobę?

Sylwia Dereń, terapeutka Kliniki Nadzieja: – Jeśli czujemy wewnętrzny przymus wykonywania pewnych czynności, picia, uprawiania seksu, grania w gry komputerowe czy nawet kupowania, to trzeba zacząć się niepokoić. To tzw. zachowania kompulsywne, typowe dla wszystkich uzależnień. Nie jesteśmy w stanie ich kontrolować i są połączone z poczuciem wstydu i winy.

Czy ludzie uzależnieni zdają sobie sprawę ze swojego problemu?

– Najczęściej racjonalizują swoje zachowania, potrafią się świetnie usprawiedliwiać i nie dopuszczają do siebie myśli o tym, że potrzebują pomocy. Decyzję o terapii podejmują zwykle dopiero po jakimś dramatycznym wydarzeniu lub pod presją otoczenia.

Czy możemy powiedzieć, że chora jest nie tylko osoba uzależniona, ale także członkowie jej rodziny?

– Istnieje zjawisko współuzależnienia. Podobnie jak uzależnienie, to również stan utraty kontroli nad swoim życiem. Takie osoby żyją w zaburzonym świecie pijącego partnera. Uzależnienie w rodzinie to jest problem dla wszystkich bliskich, a szczególnie negatywne skutki ma dla dzieci.

Czy dzieci z takich rodzin często powielają scenariusz swoich rodziców?

– Przede wszystkim zaburzony jest ich rozwój emocjonalny. Takie dzieci dorastają w poczuciu wstydu i winy. Niektóre wycofują się, inne próbują walczyć z nałogiem rodziców. Jeszcze inne zaczynają sprawiać problemy wychowawcze. Zawsze mają zaniżone poczucie własnej wartości. To wszystko niestety sprzyja uzależnieniom.

Na czym polega terapia?

– Uzależnienie to choroba emocji. Najpierw identyfikujemy obszar wypełniony patologicznymi zachowaniami. Źródła uzależnienia najczęściej tkwią w traumach z dzieciństwa. Następnie budujemy konstruktywne sposoby radzenia sobie z emocjami, a także umiejętności tworzenia zdrowych relacji z ludźmi. To jest podstawa do wyjścia z nałogu. Staramy się też odbudować więzi rodzinne czy nauczyć, jak spędzać czas wolny. To pomaga nie wrócić do nałogu.

Jak można pomóc najbliższym osoby uzależnionej??

– Bliscy naszych podopiecznych mają możliwość konsultacji z terapeutami, którzy wyjaśniają, na czym polega mechanizm uzależnienia i czego się spodziewać po zakończeniu terapii. W weekendy organizujemy też spotkania rodzinne, na przykład w pobliskiej stadninie koni czy przy grillu. Chodzi o to, żeby osoba uzależniona i jej rodzina zobaczyli, ile radości może przynieść wspólne spędzanie czasu bez alkoholu.

Klinika Terapii Uzależnień Nadzieja ma siedzibę w Siedlcu koło Wrocławia. Oferuje profesjonalną terapię uzależnień m.in. od alkoholu, hazardu, leków, internetu czy gier komputerowych. Klinikę wyróżnia autorski program terapii.
Chcesz się zgłosić na terapię? Zadzwoń: 502 136 039
Więcej o Klinice Nadzieja: http://leczenie-uzaleznien.wroclaw.pl/

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group