Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3900
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: VII Konkurs Wiedzy o Języku Polskim

Wtorek, 13 marca 2012, 16:53
Aktualizacja: Czwartek, 15 marca 2012, 16:51
Autor: Sven
Wałbrzych: VII Konkurs Wiedzy o Języku Polskim
Fot. Sven
W „Energetyku” odbył się VII Konkurs Wiedzy o Języku Polskim. Wiedzą o języku ojczystym chwalili się uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu wałbrzyskiego.

Konkurs przygotowały nauczycielki języka polskiego w ZSP „Energetyk”: Marta Piwowar, Agnieszka Kaczmarek i Monika Ciągło. Patronat honorowy pełnili wspólnie starosta wałbrzyski Robert Ławski i prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, którzy ufundowali nagrody. Sponsorami byli także: Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon oraz Firma MON-TECH z Czarnego Boru.

- Konkurs organizujemy od roku szkolnego 2005/2006. Wtedy postanowiliśmy uzupełnić ofertę konkursów typowo literackich, których było mnóstwo, o taki, który sprawdzałby wiedzę gramatyczną i językową. Jednym z celów jakie nam przyświecają jest zachęcanie do posługiwania się na co dzień poprawną polszczyzną. Pytania i zadania układane są w taki sposób, by w praktyce sprawdzać reguły rządzące językiem. Poziom wiedzy zespołów biorących udział w konkursie jest dosyć wysoki, ponadto w zadaniach otwartych wykazują się sporą wyobraźnią i świetnie stosują teorię w praktyce – mówiła Agnieszka Kaczmarek.

- Kontynuujemy chlubną ideę podnoszenia kultury języka polskiego, bowiem nie ulega wątpliwości, że w języku dzisiejszym możemy dostrzec bardzo wiele faktów świadczących o niedbalstwie mówiących i piszących po polsku. Dlatego też należy czynić starania, by poprzez własną pracę nad doskonaleniem języka dochodzić do wysokich umiejętności w mowie i piśmie, wypowiadać się w sposób zrozumiały, poprawny, precyzyjny i estetyczny. Kulturę języka, co wielokrotnie podkreślał największy autorytet w sprawach poprawności języka - Witold Doroszewski - należy traktować jako składnik ogólnej kultury człowieka, a działalność kulturojęzykową jako fragment złożonego procesu pedagogicznego, którego podmiotem w szkole jest uczeń – przekonywała Monika Ciągło.

W finale konkursu wzięły udział po cztery gimnazja i szkoły średnie:
Publiczne Gimnazjum nr 9, Publiczne Gimnazjum nr 11, Gimnazjum nr 2 w Boguszowie-Gorcach i Gimnazjum w Czarnym Borze. III liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Zespół Szkół Techniczno-Budowlanych oraz Zespół Szkół ze Szczawna-Zdroju.

Wyniki VII Konkursu Wiedzy o Języku Polskim:

Kategoria-szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – III Liceum Ogólnokształcące reprezentowane przez Paulę Czajkowską, Sarę Stefaniak, Szymona Litwińczuka;
II miejsce- Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej –Curie w Szczawnie- Zdroju reprezentowany przez Izabelę Kwil, Aleksandrę Andruszko, Maję Skrzypek;
III miejsce- Zespół Szkół Techniczno- Budowlanych reprezentowany przez Renatę Michalczewską, Aleksandrę Jaglarz, Sylwię Krawiczyńską.

Kategoria- szkoły gimnazjalne:

I miejsce- Publiczne Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi reprezentowane przez Maję Wójcik, Katarzynę Burdkę i Igę Sokół;
II miejsce- Gimnazjum z Czarnego Boru reprezentowane przez Angelikę Kuzerę, Joannę Stępień, Piotra Rutkowskiego;
III miejsce- Gimnazjum nr 2 z Boguszowa Gorc reprezentowane przez Miłosza Balcerzaka, Marcina Chojnackiego, Marcina Opalskiego.

Laureatom i finalistom konkursu serdecznie gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group