Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3320
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina Zdrój: „W 526 dni dookoła Polski”

Środa, 29 maja 2013, 10:26
Autor: organizatorzy
REGION, Jedlina Zdrój: „W 526 dni dookoła Polski”
Fot. użyczone
Do świata, którego już nie ma, na prawdziwą podróż w czasie zapraszają Muzeum Historii Polski i Zespół–Pałacowo Hotelowy Jedlinka. Wystawa „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” jest pierwszą prezentowaną wystawą na Dolnym Śląsku.

Jest rok 1928. To już dziesięć lat, jak Polska odzyskała niepodległość.Ten rok obfitował w wiele wydarzeń, w marcu powstało przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon, a w grudniu Polskie Linie Lotnicze LOT.

W tym roku również rozporządzeniem prezydenta RP zmieniono odcień czerwieni na polskiej fladze z karmazynu na cynober.Halina Konopacka na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal, a we wrześniu ruszył pierwszy wyścig Tour de Pologne. W styczniu powstała Liga Ochrony Przyrody, w marcu oficjalnie otworzono Warszawski Ogród Zoologiczny a w kwietniu.

W kwietniu Kazimierz Paluch ruszył w niesamowitą pieszą wyprawę po Polsce. Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył ponad 6,5 tysiąca kilometrów. Poznawał Polskę, jej krajobraz, ludzi, miasta i wsie, w każdą porę roku, w każdą pogodę. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia jego pobytu z urzędów, parafii, fabryk, szkół czy od prywatnych osób. Dzięki nim możemy zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić sobie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące. Wpisy są też świetnym portretem społeczeństwa II Rzeczypospolitej tego czasu.

Wystawa „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie jest prezentowana w sali balowej Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdrój już od 22 maja do 13 października 2013 roku.

Pałac Jedlinka jest pierwszym dolnośląskim partnerem Muzeum Historii Polski z Warszawy.

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group