Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2652
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W hołdzie Eufrozynowi Saganowi

Środa, 22 marca 2017, 6:31
Autor: red
Wałbrzych: W hołdzie Eufrozynowi Saganowi
Fot. organizatorzy
W dniach 30 – 31 marca w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „MUZEA GEOLOGICZNE.

Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100. rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”. Pojawią się na niej naukowcy, kierownicy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także instytutów naukowych oraz parków tematycznych posiadających w swoich zbiorach kolekcje geologiczne i paleontologiczne (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Jelenia Góra, Gliwice, Wrocław, Krasiejów). Gościem zagranicznym będzie dr hab. Ronny Röẞler, dyrektor Museum für Naturkunde w Chemnitz, jeden z europejskich autorytetów naukowych w dziedzinie badań skamieniałych lasów z permo-karbonu (290 – 300 mln lat temu) oraz zamieszkujących je zwierząt.

Konferencja jest zorganizowana dla uhonorowania 100 – lecia urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana, który w listopadzie zeszłego roku otrzymał, dzięki staraniom Fundacji Museion i pracowników Starej Kopalni, tytuł „Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha”. Oprócz omówienia sylwetki Eufrozyna Sagana oraz oceny jego wkładu do nauki na konferencji poruszone zostaną kwestie kluczowego znaczenia Wałbrzycha w badaniach paleobotanicznych prowadzonych od XVIII w. oraz współczesne problemy prezentacji zbiorów geologicznych i popularyzacji nauk o Ziemi.

Konferencja zaczyna się o godzinie 10.00, wstęp na nią jest wolny.

30 marca o godzinie 17.00 zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej „Ślady… Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”, na którą złożą się fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej Eufrozyna Sagana zdeponowanej w Starej Kopalni. Można będzie obejrzeć słynną (jedną z dwóch na świecie) skamieniałość wija oraz, przywiezioną specjalnie na tę okazję z Niemiec, skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii nazwaną tak od nazwiska wałbrzyskiego odkrywcy. Większość rzadkich i cennych dla nauki eksponatów będzie pokazana publicznie po raz pierwszy. Obok nich zaprezentowane zostaną liczne prace plastyczne, które Eufrozyn Sagan tworzył od lat 40-tych do końca 80-tych XX w. pochodzące ze zbiorów rodziny, ukazujące osobowość naszego bohatera w zupełnie nowym i zaskakującym świetle. Współczesnym akcentem będą prace grupy młodych wałbrzyskich twórców (Paulina Brzezińska, Krystian Leńczuk, Jagoda Stączek i Małgorzata Rzempowska – Skóra) inspirowane tajemnicą i pięknem geologii oraz życiem i działalnością Eufrozyna Sagana. Całość koncepcji przestrzennej wystawy opracowała Pani Maria Bor, a towarzyszyć jej będą elementy dźwiękowe stanowiące pomost w „krainę poezji”.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group