Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2766
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W hołdzie Solidarności

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 9 grudnia 2016, 13:17
Autor: red
Fot. organizatorzy
Zbliża się 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W nocy 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. W pierwszych jego dniach aresztowano ok. 5 tys. działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”.

Trzy dni później, podczas pierwszej po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce audiencji ogólnej, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał wstępnej próby oceny tego faktu, stwierdzając, że Polacy mają jako naród, prawo do życia swoim własnym życiem – i do rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych w duchu własnych przekonań, zgodnie ze swoją kulturą i tradycją narodową. Spraw tych, niewątpliwie trudnych, nie można rozwiązywać przy użyciu przemocy. Papież skierował także prośbę do wszystkich swoich rodaków: trzeba wrócić na drogę odnowy, kształtowanej metodą dialogu, przy poszanowaniu praw człowieka pracy. Ta droga nie była łatwa – ze zrozumiałych przyczyn – ale nie jest niemożliwa. Siła i powaga władzy wyraża się także w dialogu, a nie w użyciu siły (16 XII 1981).

Bardzo wyraźnie i zdecydowanie Papież poparł jednocześnie „Solidarność”. Przemawiając na placu Świętego Piotra stwierdził, iż to pojęcie mówi o wielkim wysiłku którego dokonali ludzie pracy (...), aby zabezpieczyć prawdziwą godność człowieka pracy. Zdaniem Papieża słowo „Solidarność” mówi o wysiłku zmierzającym do [...] sprawiedliwości i pokoju. Stąd jest ono szeroko znane i przyjmowane z uznaniem na całym świecie. „Solidarność” należy do współczesnego dziedzictwa ludzi pracy (1 I 1982).

Represje, które trwały niemal do końca 1988 roku, nie zdołały stłumić oporu demokratycznej opozycji, która w pokojowy sposób doprowadziła do obalenia systemu komunistycznego.

Wałbrzyski Instytut Jana Pawła II opracował program obchodów 35. rocznicy tamtego dramatycznego okresu naszej historii.
- Program ten możemy zrealizować dzięki współpracy z Zarządami; Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Aqua Zdroju, a także życzliwości dolnośląskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, KGHM oraz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Toyota Wałbrzych - mówią inicjatorzy przedsięwzięcia.

Patronat nad uroczystościami przyjęli: Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej oraz Ks. prof. dr hab. Ignacy Dec – Biskup Świdnicki, a komitet organizacyjny tworzą: Jerzy Langer – Prezes Stowarzyszenia Instytut Jana Pawła II, Kamil Zieliński – Wicewojewoda Dolnośląski, Radosław Mechliński – Zastępca Przewodniczącego ZR Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Cezary Kuriata – Przewodniczący Zarządu Komitetu Terenowego PiS w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

idler73 9-12-2016 16:03
Powiedzą o tym, że prezes zaspał ? Czy może okaże się, że skaczący przez mur Wałęsa, to tak naprawdę przebrany Jarosław ?
~Witek 9-12-2016 16:25
A ci z Kopex Machinery tez będą na uroczystościach?
~benkmen 10-12-2016 18:29
Hmmm...Nie wystarczy płot przeskoczyć, aby świat tym zauroczyć...
~POLSKA 11-12-2016 11:31
Będzie coś o bohaterze który w Magdalence pił z generałem toasty za Polskich robotników - jak to było -{ Na Zdrowie Panie Generale } zdrajcy narodu Polskiego-
~fenomen 11-12-2016 19:46
Solidarnosc oszukala 9mil Polskich robotników

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group