Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W piątek czynny będzie Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich

Wtorek, 17 stycznia 2012, 15:30
Aktualizacja: 15:36
Autor: RED
Wałbrzych: W piątek czynny będzie Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich
Fot. użyczone
Jak zwykle, prawniczka Biura Praw obywatelskich będzie pełniła dyżur w trzeci piątek miesiąca w godzinach: 10:00–14:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Tym razem jednak już w pokoju 141 na I piętrze.
Przypomnijmy, punkt przyjęć RPO został uruchomiony w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu w marcu ubiegłego roku jako piąty tego typu w Polsce i jedyny na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu znajduje się bowiem Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO.

Kto może zwracać się do Rzecznika o pomoc?

W myśl art. 80 Konstytucji RP każdy ma prawo wystąpienia - na zasadach określonych w ustawie - do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej . Przed zwróceniem się do RPO należy wykorzystać przysługujące środki odwoławcze. Oznacza to, że o pomoc do Rzecznika może zwrócić się obywatel polski, cudzoziemiec, który znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, oraz osoba prawna, a nawet jednostka organizacyjna nie mająca tej osobowości, jeśli tylko w myśl przepisów może być podmiotem praw i obowiązków.

Rzecznik może podjąć czynności także z własnej inicjatywy, m.in. na skutek informacji zamieszczonej w środkach masowego przekazu czy wniosku Rzecznika Praw Dziecka lub innego organu, który uprawdopodobnił istnienie naruszeń prawa w działaniu organów publicznych.

W wałbrzyskim punkcie przyjęć dyżury pełnione są w każdy trzeci piątek miesiąca w godzinach: 10:00-14:00. Od stycznia 2012 roku prawnik będzie dyżurował w pokoju nr 141 a nie – jak dotychczas – w pokoju 112.

Osoby, które nie mogą osobiście dotrzeć do Punktu Przyjęć Interesantów, a zainteresowane będą przedstawieniem swojej sprawy Rzecznikowi Praw Obywatelskich, powinny przesłać swój wniosek wraz z kserokopią posiadanych dokumentów na adres siedziby Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu.
Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu ul. Wierzbowa 5, 50-056 Wrocław. Telefony - sekretariat: 71 34 69 115, przyjęcia: 71 34 69 100 fax: 71 34 34 325
Wniosek można także złożyć za pośrednictwem serwisu internetowego Rzecznika: www.rpo.gov.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group