Wtorek, 11 maja
Imieniny: Miry, Franciszka
Czytających: 2536
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W piątek przenosiny tablicy pamiątkowej

Środa, 18 lipca 2012, 13:47
Aktualizacja: 13:48
Autor: red
Wałbrzych: W piątek przenosiny tablicy pamiątkowej
Fot. red
W najbliższy piątek 20 lipca o godz. 17.00 nastąpi uroczyste przeniesienie i ponowne odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej gitarzyście bluesowemu Tadeuszowi Nalepie, który właśnie w wałbrzyskim urzędzie stanu cywilnego wziął ślub z Mirą Kubasińską.

Uroczystość odbędzie się przy ul. Kopernika 2, gdzie obecnie znajduje się urząd stanu cywilnego. Odsłonięcie tablicy będzie okazją do wspomnień i wspólnego zaśpiewania kilku najbardziej znanych piosenek Tadeusza Nalepy.

Marianna Kubasińska, znana jako Mira, i Tadeusz Nalepa poznali się w Rzeszowie około 1962 roku i wkrótce rozpoczęli wspólne działania artystyczne – już rok później dostali wyróżnienie na festiwalu młodych talentów w Szczecinie. Jeździli też po całym kraju z kabaretem Porfirion i kiedy trafił on na występy do Wałbrzycha, wzięli tu ślub cywilny – 9 stycznia 1964 roku. Odsłonięcia tablicy dokonał syn Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, Piotr. Czemu zostanie przeniesiona?

- Tablica zostanie przeniesiona na wniosek autorów tej inicjatywy, ponieważ dawne budynki urzędu miejskiego będą wystawione na sprzedaż, a tablica upamiętnia ślub, więc trafi na ścianę obecnego urzędu stanu cywilnego - tłumaczy Anna Żabska z urzędu miejskiego.

Tablica wróci w pobliże miejsca, gdzie Kubasińska i Nalepa faktycznie brali ślub. Inicjatorzy całej akcji niestety pomylili się, bo artyści brali ślub w wałbrzyskim urzędzie stanu cywilnego, który znajdował się jeszcze w Ratuszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group