Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3695
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka

Piątek, 17 listopada 2017, 10:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 listopada 2017, 11:14
Autor: PAW
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: W przyszłym roku powstanie Trasa Sudecka
Fot. red
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydala pozytywną decyzję środowiskowa na temat budowy tzw. Trasy Sudeckiej.

ZDKiUM w Wałbrzychu czeka teraz na pisemne potwierdzenie i szykuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie do Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Zadanie zatytułowane „Poprawa bezpieczeństwa i przepustowości ruchu w ciągu „Trasy Sudeckiej” poprzez budowę obwodnicy Boguszowa w Gminie Boguszów-Gorce oraz obwodnicy Sobięcina w Gminie Wałbrzych” jest kluczowe dla Boguszowa-Gorc oraz dla wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin. Jest szansa, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac, których koszt szacuje się na około 50 milionów złotych, z czego około 40 milionów złotych pochłonie odcinek boguszowski.

Trasa Sudecka to nic innego jak dobre skomunikowanie Jeleniej Góry, Kowar, Kamiennej Góry, Czarnego Boru, Boguszowa-Gorc, Wałbrzycha, Jedliny Zdroju, Głuszycy, Nowej Rudy i Kłodzka.
- Mówiąc o Trasie Sudeckiej mam na myśli dzielnicę Sobięcin, ale również remont ulicy Kamienieckiej i budowę ronda na końcu ulicy Noworudzkiej - tłumaczy Bogusław Rogiński z ZDKiUM w Wałbrzychu. - Jest to trudny obszar, ale z pewnością to rozwiązanie spowoduje usprawnienie ruchu w tej części Wałbrzycha.

Inwestycja była planowana już od 2014 roku. Kiedy na początku bieżącego roku wydawało się, że brakuje już tylko decyzji środowiskowej, wtedy grupy mieszkańców Gorc i Boguszowa złożyły odwołania i protestowały przeciwko ustalonemu wcześniej przebiegowi obwodnicy. W uzasadnieniu do protestu nieusatysfakcjonowani mieszkańcy wskazywali na następujące uwagi:
przedsięwzięcie nie zostało w odpowiedni sposób skonsultowane z mieszkańcami Gminy, podjęte zostały działania ingerujące w przeprowadzenie przedsięwzięcia w wariancie innym niż III przed wydaniem decyzji o o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, przedsięwzięcie spowoduje tylko częściowe odciążenie ruchu drogowego w jednej części miasta, ale jednocześnie wprowadzony zostanie ruch drogowego w inne części miasta, docelowo w wyniku realizacji przedsięwzięcia zwiększy się natężenie ruchu drogowego w obszarze administracyjnym Gminy Boguszów-Gorce, różnica w wysokości bezwzględnej nad poziomem morza (n.p.m.) terenu przeznaczonego pod realizację wariantu III mogąca negatywnie wpływać na środowisko i mieszkańców, realizacja przedsięwzięcia służy bardziej wykorzystaniu aktualnie dostępnych funduszy niż faktycznej poprawie przepustowości i bezpieczeństwu mieszkańców Gminy Boguszów-Gorce, nie do przyjęcia jest pomijanie w przedsięwzięciu problemów wskazanych przez mieszkańców dzielnicy Gorce w Gminie Boguszów-Gorce. GDOŚ rozpatrzyła te wnioski, lecz uznała, że wyda decyzję pozytywną i inwestycja może wreszcie ruszyć z miejsca.

W 85% inwestycja ma zostać sfinansowana z funduszy unijnych pozyskanych z IPAW. Pozostałe 15 procent stanowić będzie wkład własny samorządów Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group