Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2694
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Starej Kopalni rozmawiano o Gminnym Programie Rewitalizacji

Czwartek, 1 grudnia 2016, 11:07
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: W Starej Kopalni rozmawiano o Gminnym Programie Rewitalizacji
Fot. Robert Bajek
W miniony wtorek na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się konferencja podsumowująca opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2016 – 2025.

Przyjęty 18 października br przez Radę Miejską Wałbrzycha Gminny Program Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2016-2025 został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pod względem zgodności z wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach na lata 2014-2020, wytycznymi programowymi IZ RPO WD dotyczącymi zasad przygotowania lokalnych programów rewitalizacji w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Program został rekomendowany do umieszczenia w wykazie programów rewitalizacji województwa dolnośląskiego a co za tym idzie beneficjenci środków przeznaczonych na rewitalizację zdegradowanych obszarów mają możliwość ubiegania się o dotację w ramach działania 6.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Do rozdysponowania jest kwota 66 milionów złotych.

- Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które mają już gotowy taki program. On będzie jeszcze może nieco modyfikowany, ale to już raczej kosmetyka. Mamy pozytywną opinię i z tego bardzo się cieszymy. To daje możliwość startu w konkursach na środki rewitalizacyjne. Wałbrzych jest miastem pod każdym względem w kontekście rewitalizacji wyjątkowym. Jest to miasto o niebywałym nagromadzeniu problemów, wymagających rewitalizacyjnego spojrzenia. Miasto wymaga wsparcia zewnętrznego. Samo sobie w aspekcie finansowym z tym nie poradzi. Jest to miasto świadomie wybrane do tego, żeby być liderem w tym zakresie. Na naszych dokonaniach i błędach będą kształtować swoje programy włodarze innych miast i gmin w Polsce. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia samo w sobie jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowej. Drugi temat, który niewątpliwie jest dla nas ogromnym wyzwaniem to szkody pogórnicze, konieczność wyburzeń ogromnych części substancji komunalnej i poczynienie w tym miejscu nowych inwestycji, w dużym stopniu mieszkaniowych, tak jak dzieje się w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie wyburzone całe ciągi kamienic zastępujemy kamienicami tak zbudowanymi, co jest kosztowne, żeby oparły się ruchom górotworu, który nadal, pomimo 20 lat od zamknięcia kopalń nadal pozostaje w ruchu - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Gminny Program Rewitalizacji podzielony jest na 6 podobszarów, które obejmują najbardziej zdegradowane obszary i części Białego Kamienia, Starego Zdroju, Śródmieścia, Sobięcina, Nowego Miasta i Podgórza. Na wyznaczonym terenie zamieszkuje blisko 30 procent mieszkańców Wałbrzycha. Głównym celem programu jest wzrost aktywności i poczucia współodpowiedzialności wśród mieszkańców, podwyższenie jakości przestrzeni publicznej, poprawa warunków zamieszkania, oraz stymulowanie rozwoju gospodarczego i osobistego. Program ma niwelować negatywne zjawiska społeczne, takie jak bezrobocie, przestępczość czy ubóstwo, podwyższyć stopień przedsiębiorczości, zapobiec degradacji środowiska i obiektów budowlanych, oraz wspomagać powstawanie infrastruktury technicznej i społecznej. W ramach działań prowadzone będą remonty, renowacje i modernizacje, nastąpi zwiększenie funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej. Program zakłada również pobudzenie działalności kulturowej, edukacyjnej, aktywizację środowisk lokalnych i rozwój gospodarczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group