Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1843
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W sztafecie po piątą certyfikację

Wiadomości: Świebodzice
Czwartek, 19 lipca 2012, 7:01
Aktualizacja: 7:47
Autor: UM Świebodzice
Fot. użyczone
Lotnisko, nowa szkoła w Cierniach, park i Centrum Rehabilitacji Społecznej – te inwestycje w Świebodzicach wywarły największe wrażenie na audytorze Biura Konkursowego "Gmina Fair Play". Dr Ryszard Pęczak wizytował gminę w ramach II etapu konkursu. Już po raz piąty ubiegamy się o Certyfikowaną Lokalizację Inwestycji.

Audyt bezpośredni odbył się we wtorek, 17 lipca. Audytor rozmawiał z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, szefami wydziałów urzędu, przeglądał dokumenty i obejrzał najważniejsze inwestycje w mieście. Na koniec spotkał się z przedsiębiorcami i szefami instytucji, dopytując o warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i współpracę z władzami samorządowymi.

- Jestem pod dużym wrażeniem zmian, z zainteresowaniem obejrzałem ukończone inwestycje, zwłaszcza nowoczesną szkołę w Cierniach, piękny Park Miejski, Centrum Rehabilitacji Społecznej i lotnisko, to naprawdę bardzo ciekawe przedsięwzięcie, to znak, że gmina wciąż prężnie się rozwija- mówił dr Ryszard Pęczak.

Spotkanie z przedsiębiorcami było jednym z ważniejszych elementów audytu. W bezpośredniej rozmowie audytor starał się dowiedzieć, jakie są relacje samorządu i biznesu, na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy w magistracie, czy samorząd służy pomocą w rozwiązaniu problemów. Promowanie tych samorządów, które są przyjazne inwestorom i zachowują przejrzyste, partnerskie relacje zarówno z przedsiębiorcami, jak i społecznością lokalną, to jedna z ważniejszych idei konkursu Fair Play.

Gości przywitał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, dziękując za poświęcony czas i zainteresowanie. W dalszej części spotkania nie uczestniczył - by goście mogli swobodnie porozmawiać z audytorem. Szefowie firm i banków podkreślali, że współpraca z miastem układa się bardzo dobrze, daje się odczuć dużą otwartość, chęć pomocy ze strony magistratu.

- Pracowałem w wielu miastach, w Świebodzicach zaskoczyła mnie duża otwartość samorządu na nowe podmioty - podkreślał Szymon Suwalski, dyrektor świebodzickiego oddziału banku BGŹ.

W podobnym duchu wypowiadali się inni, a siłą rzeczy najwięcej czasu zabrała dyskusja na temat powstającego w mieście lotniska. Jest to temat bardzo aktualny, w który zaangażowany jest nie tylko samorząd, ale także Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Obecny na spotkaniu prezes TL Grzegorz Glegoła z chęcią odpowiadał na pytania audytora, wyraźnie zainteresowanego tym tematem.

- Świebodzice to miejsce wyjątkowe, nie tylko ze względu na swoje położenie ale także bardzo dobry klimat ze strony władz miasta - podkreślał Grzegorz Glegoła. - To dzięki temu tak wiele już udało się zrobić w kwestii lotniska, największym sukcesem jest wpisanie go do rejestru lotnisk cywilnych. Dzięki temu mamy taki sam status jak podwrocławskie lotniska w Szymanowie czy Mirosławicach. Mogą już u nas lądować małe statki powietrzne - i lądują, np. awionetki ze Szczecina, czy Błękitny 24, szybowcem latał u nas znany aktor Borys Szyc. Teraz władze miasta, przy naszym wsparciu, zabiegają o wpis świebodzickiego lotniska do strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Chcemy zrobić wszystko, by rozwinąć działalność lotniczą w Świebodzicach.

Kapituła Konkursowa zadecyduje o przyznanie certyfikatów jesienią. Gmina Świebodzice była już cztery razy laureatem tytułu, uzyskała także tzw. Złotą Lokalizację Inwestycji.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group