Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2171
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W upał pamiętajmy o zwierzętach

Wiadomości: Region
Sobota, 7 lipca 2012, 7:02
Aktualizacja: Niedziela, 8 lipca 2012, 8:04
Autor: red.
Fot. użyczone
Za oknem temperatura powyżej 30°C. Przysłowiowa patelnia. Dla zwierząt domowych to ciężki okres. O czym należy pamiętać, aby choć odrobinę pomóc" braciom mniejszym"?

„Najważniejszą zasadą jest zapewnienie zwierzęciu swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Podczas upałów zwierzak szybko traci wodę z organizmu. Stąd jego zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Jeśli nie będzie mógł napić się wody, może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne” - podaje vetopedia.

Kiedy wybieramy się na spacer z psem, należy pamiętać o butelce z wodą i misce. Wodę zwierzętom w tym czasie należy wymieniać częściej, ponieważ podczas upałów bakterie w wodzie mnożą się bardzo szybko. Warto podawać zwierzętom niegazowaną wodę mineralną ze względu na zawartość minerałów.

„Każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. Buda psa podwórkowego powinna stać w cieniu, zwłaszcza, jeśli zwierzak trzymany jest na łańcuchu (jednak podczas upałów powinno się raczej odpiąć łańcuch, aby pies mógł instynktownie poszukać sobie cienia). Zwierzakom mieszkającym w mieszkaniach zostawmy otwarte drzwi od łazienki, aby mogły położyć się na chłodnej podłodze” - informuje dalej vetopedia.

Czym skończyć się może dłuższe przebywanie zwierzaka na słońcu? „Przegrzaniem, udarem cieplnym, szokiem termicznym, oparzeniami słonecznymi. W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Zamknięty samochód działa wtedy jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć naszego pupila” - dowiadujemy się ze strony poświęconej weterynarii.

O czym jeszcze należy pamiętać?

- spryskujemy zwierzę od czasu do czasu wodą,
- przykrywamy go wilgotnym ręcznikiem,
- najlepszą porą na spacery jest ranek i wieczór,
- należy zadbać o skracanie sierści zwierząt.

Nie ignorujmy bezdomnych psów, kotów i innych zwierząt, w tym również ptaków. Ustawienie miski z wodą w cieniu nic nas nie kosztuje, a im przyniesie ulgę.

Jeśli przewozimy zwierzęta samochodem, zwracajmy uwagę na klimatyzację, aby nie było za dużej różnicy temperatur między wnętrzem samochodu, a otoczeniem, ponieważ możemy doprowadzić do przeziębienia naszego psa czy kota. W przypadku zwierząt podwórkowych, należy zapewnić im zacienione miejsce i nieograniczony dostęp do czystej wody.

Tych kilka zasad pomoże naszemu zwierzęciu przetrwać upał.Pamiętajmy również o tym, aby NIGDY nie zostawiać zwierzaka w zamkniętym samochodzie. Takie zachowanie może grozić utratą życia psa lub kota!

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group