Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3477
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W ZUS–ie potrafią migać

Wtorek, 9 sierpnia 2016, 12:11
Aktualizacja: 12:13
Autor: red
Wałbrzych: W ZUS–ie potrafią migać
Fot. użyczone
Osoby niedosłyszące często odczuwają dodatkowy dyskomfort spowodowany obawą przed możliwym niezrozumieniem wypowiedzi urzędnika, który może mówić zbyt cicho lub zbyt szybko czyli w sposób niedostosowany do potrzeb osób niedosłyszących.

Teraz osoby niedosłyszące lub głuchonieme nie muszą bać się wizyty w dolnośląskim ZUS. Swoją sprawę załatwią „rozmawiając” w języku migowym. W każdym z oddziałów jest specjalne stanowisko obsługiwane przez osobę, która zna język migowy. Osoby niesłyszące mogą się z nimi porozumieć zarówno w języku migowym PJM (Polski Język Migowy) jak i w SJM (System Językowo-Migowy). Tylko w 2015 r. około 3,4 tys. niesłyszących klientów w całej Polsce skorzystało z tej możliwości.
- Szkolimy pracowników, bo bardzo zależy nam na tym, aby nasz klient nie musiał prosić kogoś o pomoc tylko sam, bez stresu i skrępowania mógł załatwić swoją sprawę - mówi Antoni Malaka Dyrektor Oddziału ZUS we Wrocławiu.

Takie same stanowiska są przygotowane dla niedosłyszących klientów ZUS w Oddziale w Wałbrzychu i Legnicy. Osoba niedosłysząca zanim wejdzie na salę obsługi wybiera na dyspenserze „przycisk z uchem” i do ręki dostaje numerek bezpośrednio kierujący ją do właściwego stanowiska, przy którym „porozmawia” w języku migowym z pracownikiem ZUS.
- Wprawdzie rzadko osoby niedosłyszące przychodzą bez drugiej pomagającej im w porozumieniu się z nami – osoby, ale gdy już to się zdarzy, pomimo tego, że mogą porozumieć się przy pomocy języka migowego często jednak piszą na kartce zamiast „migać”. Zdarzyło mi się również, że obsługiwałam osobę, która sama języka migowego nie znała - wtedy pomagamy sobie kartką i długopisem lub ekranem komputera – mówi Danuta Majerska-Kobrzyńska z wałbrzyskiego Oddziału ZUS, która została przeszkolona w języku migowym.

Sprawy, z którymi przychodzą do ZUS osoby niesłyszące są bardzo różne, w większości wystarcza pomoc pracownika przeszkolonego w zakresie komunikacji w języku migowym, ale bywają sprawy tak skomplikowane, że wymagają dużo większych umiejętności w tym zakresie, dlatego od kwietnia tego roku Zakład uruchomił wideotłumaczenie. Jeżeli podczas obsługi klienta niesłyszącego zaistnieje konieczność wsparcia przez osobę posiadającą biegłą umiejętność tłumaczenia na język migowy, wówczas rozmowę przejmie wykwalifikowany pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (COT) i będzie ją prowadził za pośrednictwem komputerowego programu do wideokonferencji. Dodatkowo pracownik COT będzie miał bezpośrednią „słuchawkową” łączność z pracownikiem sali obsługi klienta.
- W miesiącu przychodzi do nas może 5-6 osób, które korzystają z mojej pomocy. Niekiedy są to osoby, które „migają” w jakimś swoim żargonie i wtedy więcej czasu zajmuje nam wzajemne porozumienie się, ale od czego są kartki i długopisy – dodaje Danuta Majerska-Kobrzyńska.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group