Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 2606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych będzie miał obserwatorium astronomiczne

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 23 maja 2017, 6:31
Aktualizacja: 9:20
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Na terenie Prywatnego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego im. Matki Marceliny Darowskiej w Wałbrzychu, prowadzonego przez zgromadzenie Sióstr Niepokalanek, powstanie obserwatorium astronomiczne.

Projekt obejmuje trwającą już budowę parterowego budynku o powierzchni niespełna 40 mkw, wyposażonego w otwieraną kopułę do obserwacji nieba. Pod kopułą znajdzie się teleskop główny MEAD LX200 14” na montażu azymutalnym. Poza teleskopem głównym obserwatorium ma zostać wyposażone w kilka dodatkowych teleskopów, które będą mobilne. Sporą ciekawostką są teleskopy CORONADO PST 40/400, które również znajdą się w obserwatorium Teleskopy te służą do obserwacji słońca.

Dodatkowo teren wokół budynku zostanie zagospodarowany: powstaną ścieżki łączące budynek z zabudowaniami szkoły oraz astronomiczny tor przeszkód – zestaw plansz z informacjami o planetach i Słońcu i z zadaniami do wykonania których niezbędna będzie aktywność fizyczna. Ma również powstać model układu słonecznego. Co ważne obserwatorium będzie ogólnie dostępne. Jego otwarcie planowane jest na 24 czerwca br.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group