Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4688
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Jedlina-Zdrój: Wałbrzych gotowy na odbiór odpadów

Piątek, 18 lutego 2022, 8:26
Autor: PAW
Wałbrzych/Jedlina-Zdrój: Wałbrzych gotowy na odbiór odpadów
Fot. archiwum
Kwestia gospodarowania odpadami komunalnymi zawsze budzi sporo emocji. Wałbrzych zdecydował się na przyjmowania odpadów z gminy Jedlina–Zdrój.
- Przejęcie odbioru odpadów i wymiana 5 tysięcy pojemników przez MZUK odbyło się bez większych zakłóceń. Jeżdżą na dwie zmiany, małe śmieciarki i płynnie przejął MZUK swoje zadania od poprzedniego wykonawcy - uważa prezydent Roman Szełemej. - Odbieranie odpadów odbywa się sprawnie, Dodatkowe pojemniki w newralgicznych miejscach są dostawiane i reagujemy na takie sygnały. Jesteśmy nielicznym w Polsce miastem z własną instalacją przetwarzania odpadów i z własną firmą odbierającą odpady od mieszkańców.

Zdaniem prezydenta Romana Szełemeja, zapewnia to Gminie Wałbrzych pełną kontrolę nad ilością przyjmowanych odpadów i powoduje, że nie zachodzi konieczność podniesienia cen dla mieszkańców Wałbrzycha. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja będzie trwała długo, bowiem jak zapowiedział prezydent Szełemej, wzrost cen, bardzo wysoka inflacja pewnie zmuszą nasz samorząd do podniesienia tych cen jeszcze w tym roku.

- Strumień odpadów komunalnych w naszym mieście nie rośnie i to cieszy - kontynuuje prezydent. - Kampania ograniczenia odpadów plastikowych przynosi efekty. Liczba ton odpadów jest mniejsza niż możliwości naszej instalacji i dlatego mamy możliwość nawiązania współpracy z innymi gminami, byśmy przyjmowali od nich odpady. Obecnie ta instalacja jest wykorzystywana w 75 procentach. Większe wykorzystanie to korzyść dla mieszkańców Wałbrzycha, bo będzie oznaczać niższe ceny za odbiór.

Stąd uchwała o wyrażeniu zgody na przyjmowanie odpadów z terenu gminy Jedlina-Zdrój. Obie strony zawarły odpowiednie porozumienie, ale jego realizacja prawdopodobnie wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy. Być może wkrótce kolejne gminy - Szczawno, Głuszyca czy Walim także skorzystają z takiej możliwości.

Przypomnijmy, że w 2019 roku spółka komunalna Gminy Wałbrzych MZUK Sp. z o. o. zrealizowała projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej pn. „Rozbudowa istniejącej linii sortowniczej odpadów o system mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów (kompostowanie i stabilizacja), polegająca na budowie Zakładu Segregacji i Zagospodarowania Odpadów w Wałbrzychu przy ul. Beethovena”.

Podczas aplikowania o dofinansowanie na w/w projekt, zostały zawarte listy intencyjne z czterema gminami powiatu wałbrzyskiego wchodzącymi wówczas w skład Regionu Południowego gospodarki odpadami komunalnymi województwa dolnośląskiego: Głuszycą, Jedliną-Zdrój, Szczawnem-Zdrój oraz Walimiem, w ramach którego strony zobowiązały się do przekazywania do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Beethovena w Wałbrzychu odpadów komunalnych do przetwarzania. Instalacja Komunalna przy ul. Beethovena w Wałbrzychu posiada moce przerobowe dostosowane do możliwości przetworzenia odpadów komunalnych z Gminy Wałbrzych oraz 4 gmin będących sygnatariuszami listów intencyjnych.

Twoja reakcja na artykuł?

9
30%
Cieszy
5
17%
Hahaha
3
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
11
37%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group