Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4379
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych ma obserwatorium astronomiczne

Sobota, 24 czerwca 2017, 7:37
Aktualizacja: 8:54
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzych ma obserwatorium astronomiczne
Fot. Robert Bajek
Na terenie Prywatnego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego im. Matki Marceliny Darowskiej w Wałbrzychu, prowadzonego przez zgromadzenie Sióstr Niepokalanek, powstało obserwatorium astronomiczne.

Obserwatorium mieści się w budynku o powierzchni niespełna 40 mkw, który jest wyposażony w otwieraną kopułę do obserwacji nieba. Pod kopułą znajduje się teleskop główny MEAD LX200 14” na montażu azymutalnym. Poza teleskopem głównym obserwatorium będzie wyposażone w kilka dodatkowych, mobilnych teleskopów - Celestron Advanced VX 8 SCT i Newtona SKY-WATCHER BKP 15075 EQ3-2. Sporą ciekawostką są dwa teleskopy CORONADO PST 40/400, które będą służyły do obserwacji słońca.

Dodatkowo teren wokół budynku zostanie wzbogacony o astronomiczny tor przeszkód – zestaw plansz z informacjami o planetach i Słońcu i z zadaniami, do wykonania których niezbędna będzie aktywność fizyczna. Na terenie przyległym do budynku ma również powstać model układu słonecznego. Co ważne obserwatorium jest ogólnie dostępne i każdy kto interesuje się astronomią może z niego skorzystać. Na stronie internetowej obserwatorium.niepokalanki.pl znajdzie się kalendarz, w którym będzie można rezerwować termin i wziąć udział w zajęciach i obserwacjach. Obserwatorium ruszy pełną parą we wrześniu br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group