Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4643
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych miastem równości? Partia Razem składa petycję

Piątek, 8 grudnia 2017, 16:19
Aktualizacja: 16:22
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych miastem równości? Partia Razem składa petycję
Fot. użyczone
– Demokratyczne społeczeństwo nie może już dłużej ignorować umiejętności, wiedzy, doświadczenia i kreatywności kobiet – powiedziała Anna Stabrowska z partii Razem. – Dlatego apelujemy do prezydenta miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja o podpisanie Europejskiej Kart Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym.

W Polsce i na całym świecie trwa właśnie akcja „16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć". To międzynarodowa kampania na rzecz zwalczania przemocy, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Działacze wałbrzyskiego okręgu partii Razem wzywają wałbrzyski samorząd do podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. To kompleksowy dokument opracowany przez Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR). Jego podpisanie oznaczałoby formalne zaangażowanie władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn, a także deklarację wdrażania ich na własnym terenie.
- Prawdziwa równość kobiet i mężczyzn stanowi klucz do sukcesu gospodarczego i społecznego – nie tylko na szczeblu europejskim czy krajowym, ale także w naszych regionach, miastach i społecznościach lokalnych – pokreślił Patryk Piekaj z zarządu okręgu wałbrzyskiego. - Karta zobowiązuje samorządy m.in. do zwiększenia reprezentacji kobiet w życiu publicznym; promowania równości mężczyzn i kobiet w życiu lokalnym oraz zwalczanie wszelkich form dyskryminacji i stereotypów na tle płci; zapewnienia kobietom i mężczyznom równego dostępu do informacji i jednakowego uwzględnienia ich punktu widzenia w konsultacjach, dążenia do pełnej równości zatrudnienia i zagwarantowania prawa do ochrony przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Anna Stabrowska dodała: - Podpisując Kartę, miasto Wałbrzych dałoby sygnał, że wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet, które doświadczają przemocy i nierówności społecznych we własnych domach i miejscach pracy.

Obecnie sygnatariuszami Karty jest 1676 samorządów w 35 europejskich krajach. W Polsce wdrożyły ją jedynie Nysa i Aleksandrów Kujawski.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group