Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4818
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych na jazzowej trasie Macieja Tubisa

Piątek, 9 września 2022, 6:47
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych na jazzowej trasie Macieja Tubisa
Fot. Rafał Masłow
Po ubiegłorocznej trasie koncertowej związanej z promocją albumu „So us” zespołu Tubis Trio, Maciej Tubis powraca do Wałbrzycha w związku z solowym projektem „Komeda: Reflections”. W Filharmonii Sudeckiej artysta wystąpi już 1 października.

Maciej Tubis – aktywny na scenie od lat, wykształcony klasycznie pianista, który swój unikalny styl wypracował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio, z którym zarejestrował cztery świetnie przyjęte przez krytykę i publiczność albumy. Muzyk poszukujący, niestroniący od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Zakochany w fortepianie, w pełni oddany wrażliwości, jaką daje solowe obcowanie z tym instrumentem. „Komeda: Reflections” to jego pierwszy solowy album w karierze.

- Twórczość Komedy jest mi bardzo bliska od dawna, lecz punktem przełomowym była rozprawa doktorska na temat wpływu pianistyki klasycznej na estetykę improwizacji. Po obronie zostałem zaproszony do zagrania koncertu, który został niezwykle entuzjastycznie przyjęty i już wtedy zaczęły pojawiać się pytania o płytę, – tak genezę projektu przybliża Maciej Tubis.

Na albumie „Komeda: Reflections”, brzmienie fortepianu akustycznego zostało poszerzone o preparacje oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty minimalizmem zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje improwizacja, która nie zaciera jednak melodyjności, fraz i tematów, tak charakterystycznych dla twórczości Krzysztofa Komedy.

- Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat powstało tak wiele różnych płyt z muzyką Komedy, że zwyczajnie bałem się, żeby nie stworzyć czegoś, co zostanie uznane za wtórne. Chodziło też o samą trudność wynikającą z solowej gry na fortepianie. Dużo łatwiej zagrać w zespole, nawet w duecie, niż zaprezentować się z programem solowym. Dlatego sięgnąłem po syntezatory i nie bałem się pracy produkcyjnej, czyli na przykład nagrywania wielu ścieżek fortepianu, – podsumował pianista.

Bilety w cenie 32 oraz 22 złotych (ulgowy) dostępne są na stronie filharmonia-sudecka.bilety24.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group