Czytających: 2948

Wałbrzych: Wałbrzych szczęśliwy dla siatkarek

Poniedziałek, 10 maja 2021, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Zakończył się trzeci, ostatni dzień turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy dziewcząt do lat 16. Niepokonane dotąd reprezentacje Polski i Holandii spotkały się w walce o bezpośredni awans do ME, a górą były Biało–Czerwone. W pierwszym niedzielnym spotkaniu Francuzki pokonały 3:0 (25:21, 25:21, 25:20) Litwinki, które co prawda nie wygrały w turnieju ani seta, ale podczas decydującego meczu gorąco dopingowały naszą reprezentację.

Biało-Czerwone rozpoczęły z wysokiego C i błyskawicznie zdobyły przewagę nad rywalkami, które po pierwsze popełniały sporo błędów, a po drugie nie mogły sprostać naszej zagrywce, podczas gdy Polki z Zofią Brzozą w polu serwisowym seriami zdobywały punkty.

Bardziej już skoncentrowane Holenderki zredukowały liczbę własnych błędów w secie numer dwa i deptały po piętach polskim siatkarkom, chwilami wychodząc na prowadzenie. Prawdziwie zacięte granie rozpoczęło się przy stanie 20:20, a zawodniczki trenera Artura Wójcika szybko zdobyły pierwszego setbola 24:21. Nerwy jednak nie pomogły, a Holandii udało się przetrwać trudny moment i ukraść seta 24:26.

Drużyna gości przeniosła dobrą dyspozycję w kolejną odsłonę, ale nie utrzymała jej do końca. Reprezentacja Polski przeciwnie – wracała do gry, a przy tym coraz skuteczniej radziła sobie w bloku. Od połowy seta utrzymywała się już o krok przed rywalkami i zdominowała końcówkę tej partii.

Ostatni set to powrót do świetnej zagrywki w wykonaniu Biało-Czerwonych, z czterema asami serwisowymi (dwoma w wykonaniu kapitan zespołu Martyny Witczak). Dziewczyny nie odpuszczały, i po uzyskaniu aż dwucyfrowej przewagi, dotarły niesione emocjami do finiszu 25:14 i zwycięstwa, dającego im awans do kontynentalnego czempionatu.

Polska - Holandia 3:1 (25:16, 24:26, 25:19, 25:14)

Polska: Oliwia Jaroń, Zofia Brzoza, Anna Fiedorowicz, Aleksandra Walczak, Zosia Sobanty, Antonina Serafinowska, Nadia Siuda (L) oraz Amelia Dombrowska, Martyna Witczak, Kinga Jucha
trener - Artur Wójcik

Holandia: Janne Koops, Femke Zegwaard, Roos Wassels, Maaike Heilig, Floottje van Losser, Aysha Meering, Noa Krikhaar (L) oraz Luna Strikwerda, Roosmarijn Peper Grooters, Heleen Wiegerinck
trener - Wiliam Klaver.

Klasyfikacja końcowa turnieju kwalifikacyjnego grupy D w Wałbrzychu

1. Polska
2. Holandia
3. Francja
4. Litwa

W drugiej rundzie kwalifikacji do tegorocznego #EuroVolleyU16W zakwalifikowały się zwycięskie zespoły z poszczególnych turniejów: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Polska i Turcja, a także najlepsza spośród drużyn z drugich miejsc Rumunia. Dołączą one do gospodarzy ME – Węgier i Słowacji oraz do zwycięzców 1. rundy kwalifikacji strefowych (Rosji, Serbii, Włoch i Czech).

Źródło: Polski Związek Piłki Siatkowej